Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lot
16.05.2013 07:28

Komisja Europejska warunkowo zgadza się na pomoc publiczną dla LOT

Zgoda jest udzielona do czasu zapoznania się przez europejskich urzędników z planem restrukturyzacji spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Iwanczuk/Reporter)

Zgoda jest udzielona do czasu zapoznania się przez europejskich urzędników z planem restrukturyzacji spółki. Zdaniem Komisji pożyczka udzielona przez polski rząd była zgodna z unijnymi zasadami pomocy państwa._ _

_ - Zatwierdzenie przez Komisję Europejską pomocy publicznej dla PLL LOT oznacza początek, a nie koniec starań w kierunku odzyskania przez spółkę konkurencyjności _ - mówił wczoraj prezes PLL LOT Sebastian Mikosz_ . _

_ - Komisja Europejska stwierdziła, że pożyczka na ratowanie Polskich Linii Lotniczych LOT w wysokości 400 milionów złotych - 100 milionów euro, udzielona przez polski rząd, była zgodna z unijnymi zasadami pomocy państwa. Komisja uznała w szczególności, że pomocy udzielono na określony czas i w ograniczonym zakresie. Komisja warunkowo zatwierdziła tę pomoc, do czasu zajęcia stanowiska odnośnie planu restrukturyzacyjnego, który Polska ma przedłożyć do dnia 20 czerwca 2013 r. czyli w ciągu sześciu miesięcy od udzielenia pomocy - poinformowała KE. _

_ - To dla LOT-u dobra wiadomość, że Komisja Europejska zgadza się z polskim rządem, iż warunki przyznania pomocy państwa przekazanej spółce zostały spełnione _ - powiedział szef polskiego przewoźnika.

Zaznaczył, że decyzja KE jest potwierdzeniem, iż założenia są prawidłowe. _ Ale to dopiero pierwszy krok w kierunku zmian w firmie _ - podkreślił._ _

_ - Złożymy plan restrukturyzacji LOT-u zgodny z wytycznymi Unii Europejskiej. Przeorganizujemy spółkę w taki sposób, by mieć pewność, że stanie się ona trwale konkurencyjna _ - zapowiedział Mikosz. Powiedział, że szczególnie cieszy go fakt, że parlament uchylił w ostatnich dniach ustawę o przekształceniu własnościowym PLL LOT, dzięki czemu Skarb Państwa nie będzie już musiał zachować co najmniej 51 proc. akcji spółki. _ W przyszłości umożliwi to prywatyzację naszej firmy. Wciąż mamy jednak do odrobienia trudną pracę domową i deklaruję, że dostarczymy ją na czas _ - zapowiedział prezes LOT.

Polskie Linie Lotnicze LOT znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. W ubiegłym roku zarząd przewoźnika, którego ówczesnym prezesem był Marcin Piróg, wystąpił do ministra skarbu o przyznanie pomocy finansowej. W pierwszej transzy poprosił o 400 mln zł, a w sumie ma to być ok. 1 mld zł. Pod koniec grudnia 2012 r. resort skarbu przelał spółce 400 mln zł pożyczki - pieniądze te zostały przeznaczone na spłatę przeterminowanych zobowiązań (318 mln zł) i pokrycie strat operacyjnych.

Komisja Europejska badała to wsparcie pod kątem unijnych przepisów o pomocy publicznej. Informowała, że plan restrukturyzacji LOT-u musi być zgodny z unijnymi zasadami pomocy publicznej, by Polska mogła uzyskać akceptację pomocy dla spółki.

Komisja ocenia pomoc publiczną udzielaną przez kraje UE pod kątem jej zgodności z przepisami UE. Jeśli uzna pomoc publiczną za niezgodną z zasadami UE, musi być ona odzyskana.

Czytaj więcej w Money.pl
Los ministra skarbu zagrożony. Zależy od... Dalsza obecność w rządzie ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego zależy od jego skutecznych działań wobec PLL LOT - powiedział premier Donald Tusk.
Głos Brukseli w sprawie pomocy dla LOT Komisja Europejska bada polski wniosek dotyczący zatwierdzenia pomocy publicznej dla przewoźnika.
Tusk wskazuje winnych probelmów LOT-u Donald Tusk pytany przez dziennikarzy, czy winny jest minister skarbu Budzanowski, stwierdził, że tego by nie powiedział.
Tagi: lot, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz