Notowania

gospodarka usa
08.10.2012 10:57

Komisja Kongresu ostrzega przed chińskimi firmami technologicznymi

Huawei jest prywatną firmą, która stała się drugim na świecie dostawcą sprzętu telekomunikacyjnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Li shengli/Imaginechina/NYWWP)

Firmy amerykańskie powinny unikać robienia interesów z dwoma wiodącymi chińskimi przedsiębiorstwami technologicznymi, ponieważ stanowią one zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych - ostrzega komisja ds. wywiadu Izby Reprezentantów.

Raport komisji, wymieniający Huawei Technologies Ltd. oraz ZTE Corp, ma zostać opublikowany w poniedziałek. Agencja Associated Press pisze, że wyraża się w nim opinię, iż władze USA powinny blokować fuzje i przejęcia, planowane przez te chińskie przedsiębiorstwa w Stanach Zjednoczonych.

Huawei jest prywatną firmą, która stała się drugim na świecie dostawcą sprzętu telekomunikacyjnego. Działa w 140 krajach. ZTE zajmuje na tej liście piąte miejsce; jest też czwartym na świecie producentem telefonów komórkowych, a Huawei - szóstym.

Raport komisji ds. wywiadu zaleca, by w systemach komputerowych rządu USA nie było żadnych podzespołów tych chińskich firm, ponieważ niosłoby to ze sobą ryzyko szpiegostwa.

_ - Chiny mają środki, możliwości i motywację do wykorzystywania firm telekomunikacyjnych w złych zamiarach _ - napisano w raporcie. Zawarto też ostrzeżenie, że urządzenia i oprogramowanie w produkowanych w Chinach podzespołach i systemach przeznaczonych dla klientów w USA mogłoby umożliwić Pekinowi w razie kryzysu lub wojny zaatakowanie systemów żywotnie ważnych dla bezpieczeństwa narodowego.

Zalecenia komisji są rezultatem rocznego dochodzenia, w ramach którego w zeszłym miesiącu w Kongresie USA odbyło się przesłuchanie przedstawicieli obu chińskich firm. Strona chińska zaprzecza, jakoby Huawei i ZTE stanowiły zagrożenie dla bezpieczeństwa USA. Strona amerykańska twierdzi, że chińskie przedsiębiorstwa nie przedstawiły satysfakcjonujących informacji dotyczących struktury, działalności i powiązań z rządem Chin.

W poniedziałek, przed opublikowaniem raportu, rzecznik MSZ Chin podkreślił, że inwestycje chińskich firm telekomunikacyjnych w USA świadczą o wzajemnie korzystnych stosunkach między obu krajami. _ _

_ - Mamy nadzieję, że USA zrobią więcej w interesie obu krajów, a nie - przeciwnie _ - powiedział rzecznik Hong Lei. Agencja Associated Press zwraca uwagę, że raport będzie dla Huawei i ZTE przeszkodą w ich planach ekspansji w USA.

Czytaj więcej w Money.pl
Niewiele wskórał w sprawie hakerów Szef Pentagonu chciał wyjaśnić sprawę ataków na amerykańskie firmy. Mógł tylko zwiedzić dwa chińskie okręty marynarki wojennej.
Nie dla normalnego handlu z Rosją. Przez Syrię Poparcie Rosji dla Iranu i Syrii, a także kartoteka w dziedzinie praw człowieka nie przysparza jej w Kongresie popularności.
Piwo od Obamy? Biały Dom zdradził przepis! Piwo warzone jest w Białym Domu i Barack Obama jest najprawdopodobniej pierwszym prezydentem USA, który wpadł na taki pomysł.
Tagi: gospodarka usa, usa, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, czołówki, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz