W ubiegłym roku statystyczny użytkownik telefonu komórkowego wysłał 1022 SMS-y. Czyli około trzech dziennie. W święta ta liczba rośnie sześciokrotnie.
Polacy pokochali SMS-y. Poprzednie święta znów były rekordowe pod względem wysłanych krótkich wiadomości tekstowych. Przez całe Boże Narodzenie ich liczba otarła się o 800 milionów, w samą Wigilię zbliżając się do 350 milionów.
Dane są orientacyjne, ponieważ operatorzy nie stosują jednolitego standardu publikowania wyników. PTK Centertel (Orange)
i Polkomtel (Plus, 36i6, Sami Swoi) chwalą się liczbą wiadomości wysłanych, PTC (Era i Heyah)
dla lepszego efektu sumuje wiadomości wysłane i odebrane, a P4 (Play) podał wyniki tylko w roku 2007, w ubiegłym nabierając wody w usta. Rzecznik zdradził jedynie na blogu, że wynik udało się poprawić.
źródło: informacje operatorów, szacunki Money.pl
- - w przypadku Era i Heyah założyliśmy, że liczba wysłanych SMS jest porównywalna z liczbą odebranych (operator sumuje je, podając dwukrotnie wyższe wartości), w przypadku Play uznaliśmy, że poprawiony w 2008 roku wynik to co najmniej tyle samo co rok wcześniej; ** - pod koniec ubiegłego roku media informowały o rekordowej liczbie 499,6 miliona SMS wysłanych w czasie ubiegłorocznych świąt w sieci Orange. Biuro prasowe operatora oficjalnie podaje jednak liczbę blisko 295 milionów wiadomości _ niekomercyjnych _.
*Podział polskiego rynku telefonii komórkowej *
Polkomtel *- 14,149 mln *Centertel *- 13,768 mln *PTC *- 13,483 mln *P4 *- 2,92 mln *pozostali *- 0,275 mln *
źródło: GUS, UKE, Telepolis.pl
Jednak, choć sumaryczne dane nie są całkowicie precyzyjne, rosnący trend widać jak na dłoni. W tym roku miliard świątecznych SMS-ów wydaje się być w naszym zasięgu.
Rynek pęcznieje
W grudniu ubiegłego roku Polacy mieli 44 miliony aktywnych kart SIM. Według ostatnich danych GUS, do końca września przybyło ich kolejne pół miliona, a tak zwana penetracja rynku sięga 116,7 procent.
Szacunki firmy analitycznej Audytel mówią nawet, że do końca roku wskaźnik ten może przekroczyć 120 procent.
źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej, Główny Urząd Statystyczny
dane za rok 2009 - na koniec trzeciego kwartału
Trudno się dziwić, że za szybko przybywającą liczbą komórek i kart, rośnie też błyskawicznie liczba wysyłanych wiadomości. W ubiegłym roku polscy użytkownicy komórek wysłali ich w sumie 45 miliardów. Dziewięciokrotnie więcej niż jeszcze w 2003 roku.
źródło: Główny Urząd Statystyczny
Według szacunków UKE do używania komórki przyznaje się _ tylko _ 83 procent Polaków powyżej 15 roku życia, czyli około 27 milionów osób. Oznacza to, że statystyczny posiadacz telefonu komórkowego wysyła rocznie ponad 1600 wiadomości SMS. Tylko w święta prawie 30.
Zatem czysto statystycznie, każdego dnia wszyscy wysyłamy ze swoich komórek ponad 123 miliony SMS-ów. To prawie 1500 na sekundę.
Pisać każdy może. Więc piszemy
Jeszcze sześć lat temu, na każdą działającą w Polsce kartę SIM przypadały 304 wiadomości wysłane w ciągu roku. Czyli mniej niż jeden SMS na dobę.
Pisanie polubiliśmy jednak do tego stopnia, że dziś na każdą kartę przypadają prawie trzy SMS-y każdego dnia.
źródło: Główny Urząd Statystyczny
W święta ogarnia nas jednak SMS-owy szał. Średnio z każdego działającego telefonu, między 23 a 26 grudnia wysyłamy nie trzy, a prawie 18 wiadomości, a w samą tylko Wigilię w eterze krąży prawie 4 tysiące SMS-ów na sekundę. Większość zapewne z życzeniami zdrowia, szczęścia i pomyślności. A zatem - wszystkiego najlepszego i miłego SMS-owania!
Czytaj w Money.pl | |
---|---|
![]() |
*Ciasno na rynku komórek. Trwa gra o 3 miliony klientów * Statystycznie każdy Polak już dziś ma więcej niż jeden telefon komórkowy. Za niecałe cztery lata będzie miał dwa. |
![]() |
*Rynek telefonii komórkowej już tak szybko nie rośnie * Łączna liczba komórkowych kart SIM w 2008 wzrosła o zaledwie 6 proc. W prepaidzie operatorzy wręcz tracą klientów. |
![]() |
*Telefon firmowy: Kosztuje ponad 300 złotych i cieszy * Polskie firmy wydają co miesiąc średnio 327 złotych na faktury za telefony stacjonarne. Nieco więcej, bo około 375 złotych miesięcznie kosztują je komórki. |