Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kompania Węglowa nie wierzy w pozew zbiorowy

0
Podziel się:

Jutro mija termin, jaki związkowcy dali zarządowi na spełnienie postulatów.

Kompania Węglowa nie wierzy w pozew zbiorowy
(Michal Cuprys/REPORTER)

Zarząd nie widzi podstaw do pozwu dotyczącego planu restrukturyzacji spółki. Przedstawiciele firmy deklarują dialog ze związkowcami, służący wypracowaniu porozumienia w spornych kwestiach. Związki nie godzą się na propozycje zarządu.

Dziś było kolejne spotkanie strony społecznej z zarządem Kompanii, poświęcone przedstawionemu przez zarząd projektowi programu restrukturyzacji spółki do 2020 r. Natomiast w czwartek mija termin, jaki związkowcy dali zarządowi na spełnienie postulatów, zgłoszonych w ramach procedury sporu zbiorowego. Wyczerpanie tej procedury może dać związkowcom prawo do legalnego strajku.

_ - Udzieliliśmy stronie związkowej odpowiedzi na zgłoszone postulaty _ - powiedział rzecznik Kompanii Zbigniew Madej (na zdj), podkreślając, że zarząd liczy na konstruktywne, prowadzące do porozumienia rozmowy ze związkowcami.

Według szefa górniczej Solidarności Jarosława Grzesika z odpowiedzi zarządu spółki wynika, iż nie widzi on przesłanek do sporu zbiorowego, ponieważ sporne kwestie wyjaśniane są i rozwiązywane _ na bieżąco _. Innego zdania są związkowcy, którzy domagają się gwarancji realizacji zgłoszonych postulatów.

Działające w Kompanii związki żądają m.in. utrzymania obecnego stanu zatrudnienia, a także poziomu wynagrodzeń skorygowanego o wskaźnik inflacji. Wśród zgłoszonych postulatów znalazło się też żądanie dotyczące gwarancji funkcjonowania wszystkich zakładów specjalistycznych KW w dotychczasowej strukturze oraz wszystkich kopalń należących do spółki, aż do wyczerpania złóż. Związki chcą odstąpienia od planowanych zwolnień pracowników administracji. Sprzeciwiają się sprzedaży jednej z kopalń.

Wszczęcie procedury sporu zbiorowego to odpowiedź związkowców na przedstawiony w końcu listopada przez zarząd projekt programu restrukturyzacji KW do 2020 r. Zakłada on. m.in. łączenie ze sobą kopalń (ma pozostać 7 z 15) i sprzedaż jednej z nich (Knurów-Szczygłowice), ograniczenie liczby ścian wydobywczych o około jedną trzecią, zawieszenie niektórych świadczeń finansowych dla załogi, zamrożenie płac, a także redukcję zatrudnienia - m.in. zwolnienie ponad tysiąca osób w administracji lub obniżkę ich wynagrodzeń.

Projekt programu restrukturyzacji spółki został przekazany Radzie Pracowników Kompanii 29 listopada. Rada ma 45 dni na wyrażenie swojej opinii, a związki zawodowe 30 dni. Natomiast zarząd KW na realizację postulatów zgłoszonych w ramach sporu zbiorowego ma czas do 12 grudnia. Już wiadomo, że w tym terminie nie dojdzie do porozumienia ze związkowcami, którzy mają zdecydować o dalszych działaniach. Od ponad miesiąca w kopalniach Kompanii trwa pogotowie strajkowe.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)