Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kompania węglowa
19.03.2013 18:13

Kompania Węglowa wypłaci górnikom jednorazową premię

Wysokość premii będzie uzależniona od liczby przepracowanych dniówek w pierwszym kwartale 2013 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Pracownicy Kompanii Węglowej otrzymają w kwietniu jednorazową premię, na którą zarząd spółki przeznaczy ponad 70 proc. funduszu motywacyjnego - ustalono podczas zakończonych negocjacji płacowych w tej największej górniczej firmie.

Do rozmów o podwyżkach strony mają wrócić w drugiej połowie roku.

Informację w tej sprawie podało biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Przedstawiciele Kompanii Węglowej przyjęli zasadę niekomentowania wewnętrznych rozmów płacowych w firmie.

W tegorocznym planie techniczno-ekonomicznym firmy założono wzrost wynagrodzeń o 2,7 proc., czyli wskaźnik prognozowanej inflacji. Związkowcy chcieli początkowo, aby podwyżki w takiej wysokości przyznano pracownikom już teraz, by rekompensowały wzrost cen. Zarząd Kompanii chciał rozmawiać o sprawach płacowych po analizie wyników firmy za pierwsze półrocze.

Ostatecznie zdecydowano, że część funduszu motywacyjnego będzie przeznaczona na jednorazową premię dla załogi, którą otrzymają wszyscy pracownicy Kompanii, a nie - jak postulował zarząd - wyłącznie pracownicy kopalń.

Wysokość premii będzie uzależniona od liczby przepracowanych dniówek w pierwszym kwartale 2013 r. oraz od tego, czy ktoś pracuje na dole kopalni, w zakładzie przeróbczym, jako pracownik fizyczny na powierzchni czy jako pracownik administracji. Ta pierwsza grupa dostanie najwięcej, ostatnia najmniej.

_ Umówiliśmy się również, że w przyszłości, w przypadku wzrostu wskaźnika wynagrodzeń, przeznaczymy jego część na odbudowę funduszu motywacyjnego _ - poinformował szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik.

Oprócz premii, dodatkowe 0,7 proc. tegorocznego wskaźnika wynagrodzeń w Kompanii zostanie przeznaczone na wyrównanie dysproporcji płacowych między poszczególnymi kopalniami spółki. Dziś na tych samych stanowiskach w różnych kopalniach sięgają one blisko 190 zł, a zmaleją do niespełna 60 zł.

Zarząd Kompanii i związki zawodowe ponownie usiądą do rozmów płacowych po upływie pierwszego półrocza i analizie sytuacji ekonomicznej spółki.

_ Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja na rynku węgla jest trudna, dlatego nie domagaliśmy się obecnie większego wzrostu wynagrodzeń. Mamy jednak nadzieję, że w drugim półroczu sytuacja się zmieni i wtedy będziemy mogli przystąpić do negocjacji na temat rzeczywistego wzrostu płac w Kompanii Węglowej _ - powiedział Grzesik, cytowany przez biuro prasowe związku.

Kompania Węglowa jest największą górniczą spółką w Europie. Zatrudnia ponad 60 tys. pracowników w 15 kopalniach. W tym roku planuje wydobycie 36,5 mln ton węgla, z czego ok. 9 mln ton ma trafić na eksport. Tegoroczne wydobycie będzie o ok. 3 mln ton mniejsze od ubiegłorocznego.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowa kopalnia węgla. Ruszy za 11 lat Zakład ma zatrudniać bezpośrednio ok. 2 tys. osób i produkować ok. 20 tys. ton węgla na dobę, czyli ok. 5 mln ton rocznie.
Kontrakt spółki węglowej wart 1,5 mld euro Umowa spółki z partnerem, wybranym do wspólnej z Kompanią Węglową budowy elektrowni węglowej na Śląsku, powinna zostać podpisana w czerwcu.
Eksperci ujawniają problemy górnictwa Nadprodukcja węgla skutkuje zgromadzeniem na hałdach około 9 mln ton zapasów - wynika z raportu Deloitte.
Tagi: kompania węglowa, business news, praca, strategie firm, kraj, manager, strategie, zarządzanie, czołówki, marketing i zarządzanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, z rynku
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz