Notowania

bae systems
06.11.2013 17:30

Koncern BAE Systems szykuje się do tysięcznych zwolnień

Wcześniej decyzję firmy zaaprobował rząd, godząc się na zamknięcie stoczni w Portsmouth, gdzie statki dla marynarki wojennej produkowano od kilkuset lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(David Jones/CC/Flickr)

Koncern zbrojeniowy BAE Systems będzie się konsultował ze związkami zawodowymi w sprawie zwolnień 1 775 pracowników: 940 w Portsmouth i 835 w Filton koło Bristolu, oraz Glasgow i Rosyth w Szkocji. Powodem jest duży, niewykorzystany potencjał produkcyjny.

Wcześniej decyzję BAE Systems zaaprobował rząd godząc się na zamknięcie stoczni w Portsmouth, gdzie statki dla marynarki wojennej produkowano od kilkuset lat. Produkcja ustanie tam w drugim półroczu 2014 r., na miejscu pozostanie tylko 760 pracowników do prac remontowych.

Zanosi się na dalsze zwolnienia w łańcuchu dostaw dla stoczni w Portsmouth, w którym pracuje jest 32 tys. osób, często wysoko wykwalifikowanych, o ile nie zdobędą zamówień z innych źródeł - ostrzegają związki zawodowe.

W szkockich stoczniach Govan i Scotstoun (okolice Glasgow) u ujścia rzeki Clyde, po zwolnieniach nadal pracować będzie ok. 2,2 tys. pracowników. Przed cięciami wybroniła się jedna z czterech stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness w Cumbrii, gdzie produkowane są okręty podwodne.

Premier David Cameron ostrzegł w Izbie Gmin, że rząd odbierze zamówienia szkockim stoczniom dla brytyjskiej marynarki wojennej, jeśli w przyszłorocznym referendum Szkoci zagłosują za niepodległością.

Obecnie stocznie BAE Systems wykańczają dwa lotniskowce klasy Queen Elizabeth. Kończą się też prace nad sześcioma niszczycielami typu 45 i dwoma zamówieniami eksportowymi, a w portfelu zamówień w krótkim czasie nie ma żadnego porównywalnie dużego kontraktu. W dalszej perspektywie w stoczniach może być budowanych 13. fregat typu 26, ale wciąż są one w fazie projektu. Ich Budowa nie zapewni jednak dosyć pracy trzem stoczniom.

Resort obrony zapowiedział, że poniesie koszt restrukturyzacji produkcji i złoży zamówienie na trzy okręty patrolowe, by zmniejszyć skutki zwolnień i utrzymać wysoko wykwalifikowanych inżynierów do czasu rozpoczęcia prac nad nowymi fregatami.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: bae systems, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz