Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koniec ery w USA. Zamykają wielki program

0
Podziel się:

Z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy'ego na Florydzie ostatni raz ma dziś wystartować wahadłowiec Atlantis.

Koniec ery w USA. Zamykają wielki program
(PAP/EPA/NASA/Bill Ingalls)

Z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy'ego na Florydzie ostatni raz ma dziś wystartować wahadłowiec Atlantis. Będzie to ostatnia załogowa misja tego promu kosmicznego, a także całego programu załogowych lotów kosmicznych STS, realizowanego przez agencję kosmiczną NASA.

Prom Atlantis odbędzie 12-dniową podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną, po której zostanie wyłączony z eksploatacji. Jego pierwszy lot rozpoczął się 3 października 1985 roku. Była to jedna z pięciu tajnych misji związanych z programem wojen gwiezdnych. W 1989 roku Atlantis wyniósł na swoim pokładzie sondy kosmiczne Magellan oraz Galileo, a w roku 2008 - laboratorium kosmiczne Columbus. W maju ubiegłego roku Atlantis odbył 32. lot w przestrzeń kosmiczną.
Początki programu budowy wahadłowców sięgają lat siedemdziesiątych. Miały być one tańszym niż rakiety kosmiczne środkiem transportu, który ponadto mógł być wykorzystywany wielokrotnie. W 1976 roku zostal zbudowany pierwszy prom kosmiczny, przeznaczony do lotów próbnych i testów. Nie opuścił on jednak nigdy atmosfery ziemskiej.

W kolejnych lartach do eksploatacji wprowadzono wahadłowce: Challenger, Discovery, Atlantis i Endeavour, który swój ostatni lot zakończył 1 czerwca 2011 roku.

Tragicznie zakończyły się dwa loty promów kosmicznych. W lutym 2003 roku zginęli wszyscy członkowie siedmioosobowej załogi promu Columbia. Wracał on na Ziemię po 16-dniowej misji kosmicznej. 17 lat wcześniej, w styczniu 1986 roku, chwilę po starcie rozpadł się wahadłowiec Challenger. Zginęła wówczas cała siedmioosobowa załoga.
Eksplozja nastąpiła w 75. sekundzie po starcie. Ludzie obserwujący to wydarzenie z niedowierzaniem patrzyli, jak oddalający się Challenger zamienia się w słup ognia i dymu.

_ _Challenger wykonał 10 lotów, spędził w przestrzeni kosmicznej ponad 62 dni.
Następcą amerykańskich wahadłowców będzie wielozadaniowy pojazd załogowy Orion. Ma on umożliwić Amerykanom załogowe wyprawy na Międzynarodową Stację Kosmiczną oraz na Księżyc. Pierwszy orbitalny i bezzałogowy test Oriona zaplanowano na rok 2013.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t90755.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kosmiczny;spacer;astronautow;z;endeavour,12,0,838156.html) Kosmiczny spacer astronautów z Endeavour Członkowie załogi amerykańskiego wahadłowca opuścili Międzynarodową Stację Kosmiczną, by zwiększyć zasięg automatycznego wysięgnika stacji.
[ ( http://www.iwoman.pl/i/art/231/t148455.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/trendy/gadzety/idealne;na;ksiezyc;zloz;kosmiczne;buty;w;dziesiec;minut,76,0,859980.html) Idealne na księżyc. Złóż kosmiczne buty w dziesięć minut Futurystyczne modele stworzone zostały w wyobraźni projektantki Alicii Framis.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t90755.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/endeavour;na;emeryture;koniec;misji,98,0,842594.html) Endeavour na emeryturę. Koniec misji Teraz statek trafi do Kalifornijskiego Muzeum Nauki w Los Angeles.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)