Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
korupcja
10.10.2013 18:47

Korupcja przy prywatyzacji. Pójdą siedzieć

Sąd w szwajcarskim mieście Bellinzona skazał pięciu czeskich biznesmenów na kary więzienia za nadużycia finansowe, związane z prywatyzacją czeskiego koncernu wydobycia węgla brunatnego MUS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(malias/CC/Flickr)

Sąd w szwajcarskim mieście Bellinzona skazał pięciu czeskich biznesmenów na kary więzienia za nadużycia finansowe, związane z prywatyzacją czeskiego koncernu wydobycia węgla brunatnego MUS czyli Mostecka Uhelna Spolocnost.

Akt oskarżenia zarzucał im defraudację, pranie brudnych pieniędzy i naruszenie obowiązków związanych z zarządzaniem cudzym majątkiem. Wszyscy zostali uznani za winnych.

W trakcie prowadzonego w tej sprawie śledztwa szwajcarskie władze skonfiskowały pieniądze w łącznej kwocie ponad 600 mln franków. Na wyrok oczekiwano w Republice Czeskiej z napięciem spodziewając się po nim ujawnienia części prawdy na temat dzikiej prywatyzacji majątku państwowego w latach 90.

Również strona szwajcarska przywiązywała do tego procesu duże znaczenie. _ - Jeśli wygramy postępowanie pokażemy, że traktujemy poważnie nasze międzynarodowe zobowiązania i że występujemy przeciwko nadużyciom _ - powiedział na początku procesu szwajcarskiemu dziennikowi _ Le Temps _ prokurator Michael Lauber.

Orzeczone kary są nieco niższe od tych jakich żądała prokuratura i wynoszą od jednego roku i czterech miesięcy do czterech lat i czterech miesięcy pozbawienia wolności bez zawieszenia. Ponadto wszystkich pięciu skazanych Czechów zostało obciążonych wysokimi karami pieniężnymi. Wyrok nie jest prawomocny i można od niego złożyć odwołanie do najwyższej szwajcarskiej instancji sądowej czyli Trybunału Federalnego.

_ Ministerstwo finansów pozytywnie ocenia to, że szwajcarski sąd przychylił się do aktu oskarżenia i tym lepiej, że orzeczono wyrok bez zawieszenia. Jeszcze istotniejsze jest uznanie, że zaistniał karalny czyn oszustwa na szkodę państwa, co jedynie potwierdza nasze stanowisko _ - powiedział rzecznik czeskiego ministerstwa finansów Ondrzej Szramek.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: korupcja, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz