Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korupcja w Brazylii. Uchwalono surową ustawę

0
Podziel się:

Winnych czekają kary w wysokości do 20 proc. rocznych obrotów firmy lub do kwoty 26,2 mln dolarów.

Korupcja w Brazylii. Uchwalono surową ustawę
(abdallahh/CC/Flickr)

Po rekordowo krótkiej procedurze brazylijski Kongres uchwalił surową ustawę antykorupcyjną, która nakłada na posługujące się łapówkami firmy kary w wysokości do 20 proc. ich rocznych obrotów lub do kwoty 60 mln reali (26,2 mln dolarów).

Inne przewidziane w ustawie sankcje to zawieszenie działalności firmy, skonfiskowanie jej aktywów lub nawet jej rozwiązanie.

Uchwalenia takiej ustawy domagała się od Brazylii grupująca 34, w większości bogate państwa Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Brazylia nie jest członkiem OECD, ale przystąpiła do jej konwencji o zwalczaniu korumpowania zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach gospodarczych i jeszcze w 2007 roku poproszono ją o przyspieszenie wprowadzania postanowień konwencji w życie.

Ustawa pojawiła się w czasie trwających w Brazylii od czerwca społecznych protestów, których uczestnicy piętnują nieudolność i skorumpowanie władz. Uchwalona z inicjatywy rządu prezydent Dilmy Rousseff ustawa dotyczy zarówno łapownictwa firm brazylijskich wobec zagranicznych funkcjonariuszy publicznych, jak i łapownictwa jakichkolwiek firm wobec przedstawicieli władz brazylijskich.

Do tej pory w Brazylii za czynną lub bierną korupcję karane były tylko osoby fizyczne, natomiast firmy nie ponosiły odpowiedzialności za wypłacanie łapówek przez ich pracowników.

Czytaj więcej w Money.pl
Protesty w Brazylii. Tłum wdarł się do ratusza Demonstracja skierowana była przeciwko władzom stanu Rio de Janeiro i jego gubernatorowi Sergio Cabralowi. Protestujący oskarżają go o korupcję i domagają się, by został odwołany.
Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie - _ To bardzo ważna wiadomość zarówno w wymiarze religijnym, jak i politycznym _ - ocenia Kancelaria Prezydenta.
Papież krytykuje Kościół za to, że traci wiernych Wezwał biskupów by wyszli poza duszne zakrystie i nawiązali kontakt z wiernymi, gdyż inaczej grozi, że mogą przyjąć inne wyznanie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)