Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Król popu ciągle na szczycie

0
Podziel się:

Michael Jackson był w 2009 roku artystą, który sprzedał najwięcej płyt w Stanach Zjednoczonych.

Król popu ciągle na szczycie
(Asim Bijarani/CC/Flickr)

Zmarły 25 czerwca _ król popu _ Michael Jackson był w 2009 roku artystą, który sprzedał najwięcej płyt w Stanach Zjednoczonych - wynika z rankingu opublikowanego przez firmę Nielsen.

Michael Jackson sprzedał w ubiegłym roku 8,29 mln płyt. Drugie miejsce zajęła piosenkarka pop Taylor Swift *(4,64 mln), Beatlesi (3,28 mln), Szkotka *Susan Boyle (3,10 mln) oraz piosenkarka pop Lady Gaga (2,81 mln).

W zestawieniu albumów najpopularniejsza w ubiegłym roku płyta Jacksona, kompilacja zatytułowana _ Numbers One _, zajęła jednak dopiero trzecie miejsce z 2,36 mln sprzedanych egzemplarzy za debiutancką płytą Susan Boyle _ I Dreamed A Dream _ (3,10 mln) i drugą płytą Taylor Swift _ Fearless _ (3,22 mln).

Właśnie utwory tej ostatniej artystki były najczęściej odtwarzane w radiu, telewizji i w internecie.

Dwie piosenki najczęściej ściągane przez fanów z internetu to natomiast _ Boom Boom Pow _ i _ I Gotta Feeling _ zespołu Black Eyed Peas z ich płyty, która miała premierę w lipcu.

Według firmy Nielsen sprzedaż wszystkich płyt, muzycznych DVD i utworów w wersji cyfrowej sięgnęła w 2009 roku 1,55 mld, co oznacza wzrost o 2,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Liczba sprzedanych albumów CD i płyt analogowych spadła jednak o 8,5 proc. do 490 mln.

W całej dekadzie 2000-2009 artystą, który sprzedał w USA najwięcej albumów, był raper Eminem - 32,24 mln.

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)