Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aneksja krymu
21.01.2015 13:26

Krym znacjonalizował firmę ukraińskiego oligarchy Achmetowa

Prorosyjskie władze oświadczyły, że decyzję o nacjonalizacji Krymenergo podjęto w interesie mieszkańców półwyspu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Komul/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Prorosyjski parlament Krymu znacjonalizował firmę DTEK Krymenergo, wchodzącą w skład holdingu DTEK należącego do ukraińskiego oligarchy Rinata Achmetowa (na zdjęciu). Znacjonalizowano także regionalną międzybankową giełdę walutową.

Szef władz Krymu Siergiej Aksjonow oświadczył, że decyzję o nacjonalizacji Krymenergo podjęto w interesie mieszkańców półwyspu. _ - Sfera energetyki powinna być kontrolowana przez państwo _ - oznajmił. Według niego w ostatnich latach Krymenergo przekształciło się w strukturę, _ która na różne sposoby wyłudzała pieniądze od mieszkańców _, a jako własność państwa firma przyniesie Krymowi więcej korzyści. - _ Z kolei giełda _ - dodał Aksjonow - _ została zbudowana z funduszy krymskich _.

Krymenergo to jedno z największych przedsiębiorstw energetycznych na Krymie. Rosyjska agencja ITAR-TASS podaje, że firma zatrudnia według oficjalnych danych około 6 tysięcy osób. Po aneksji Krymu w marcu 2014 roku przez Rosję, Krymenergo przeszedł rejestrację zgodną z wymogami Federacji Rosyjskiej - podaje tygodnik _ Dzerkało Tyżnia _.

Władze ukraińskie informowały następnie o zawarciu nowej umowy _ z firmą dystrybuującą energię elektryczną _ na półwyspie, czyli z Krymenergo, i od 1 czerwca Kijów zaczął dostarczać energię na Krym na nowych zasadach. Od tego czasu ukraiński prąd płynie na półwysep, ale z problemami. W grudniu ub. roku doszło do zakłóceń w dystrybucji energii.

Jak przypomina _ Dzerkało Tyżnia _, minister energetyki Ukrainy Wołodymyr Demczyszyn informował, że Krymenergo jest winien stronie ukraińskiej 80 mln hrywien za dostawy energii elektrycznej na potrzeby Krymu. Z kolei Krymenergo jeszcze w kwietniu zeszłego roku twierdziło, że odbiorcy na Krymie są mu winni około 60 mln dolarów.

Rosja zapowiadała uwolnienie Krymu od zależności energetycznej od Ukrainy poprzez pomoc w budowie elektrowni gazowych i możliwe przyłączenie półwyspu do rosyjskiej sieci energetycznej.

Achmetow, najbogatszy człowiek na Ukrainie związany niegdyś z byłym prezydentem Wiktorem Janukowyczem, po jego obaleniu wsparł nowe władze w Kijowie. W skład koncernu Achmetowa, SCM wchodzą m.in. spółki z branży metalurgii, węgla, elektroenergetyki, bankowości, ubezpieczeń, nieruchomości, telekomunikacji i mediów. Oligarcha jest właścicielem klubu piłkarskiego Szachtar Donieck.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: aneksja krymu, rinat achmetow, business news, wiadomości, strategie firm, wiadmomości, gospodarka, manager, strategie, z rynku, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz