Notowania

Przejdź na
turystyka
30.08.2009 07:42

Kryzys czasem testu. Biura podróży w kłopotach

Wahania kursów walut to główna przyczyna problemów tour operatorów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Agnieszka Gotowała)

Głośne przypadki bankructw biur podróży i kłopoty ich klientów pokazują, że przy wyborze tour operatora, z którym wybierzemy się na urlop, trzeba zachować ostrożność.

Najwięcej przypadków bankructw biur podróży można było zaobserwować w latach 1997-2002, kiedy w Polsce kształtował się dopiero czarterowy rynek turystyczny. W ostatnich kilku latach sytuacje takie zdarzają się stosunkowo rzadko.

W te wakacje najwięcej mówiło się o upadłości biura podróży _ Kopernik _. Efektem kłopotów turystów, którzy stracili pieniądze i mieli problemy z powrotem do kraju jest pomysł utworzenia specjalnego funduszu gwarancyjnego.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Polacy bardziej światowi. Więcej wyjazdów za granicę ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polacy;bardziej;swiatowi;wiecej;wyjazdow;za;granice,156,0,517020.html )
* [ Nieuczciwe biura podróży znikną z rynku? ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nieuczciwe;biura;podrozy;znikna;z;rynku,142,0,500366.html )
* [ Za 5 zł będziemy podróżować spokojnie? ]( http://news.money.pl/artykul/za;5;zl;bedziemy;podrozowac;spokojnie,85,0,495445.html )

Dlaczego w czasach kryzysu biura podróży bankrutują? Funkcjonowanie biur podróży opiera się na mechanizmie, którego zadaniem jest minimalizacja szansy wystąpienia sytuacji kryzysowej.

- O_ piera się on na prostym założeniu, zgodnie z którym firmy sprzedające pakiety turystyczne na rok wcześniej podpisują umowy z dostawcami usług (hotele, transport) oraz wpłacają ustalonej wysokości zaliczkę _ - mówi Lange.

- _ Następnie powstaje oferta touroperatora, która zostaje wprowadzona na rynek _ - dodaje ekspert. Jeżeli cena została dobrze skalkulowana i sprzedaż przebiega zgodnie z planem, jednocześnie nie ma bardzo dynamicznych wahań kursów walutowych, wówczas operator nie powinien mieć problemów z płynnością finansową.

Kłopoty mogą pojawić się w momencie, gdy kurs walutowy jest bardzo niestabilny, tak jak miało to miejsce między innymi w ostatnich miesiącach. W takiej sytuacji wielu klientów rezygnuje z wyjazdu, ze względu na wzrost wydatków jakie musieliby ponieść za granicą, a jednocześnie usługi zarezerwowane rok wcześniej przez firmę drożeją.

W rezultacie touroperator zaczyna dopłacać do sprzedawanych pakietów. Wszystko to może prowadzić do utraty płynności finansowej, a w następstwie nawet do bankructwa biura podróży.

Skuteczną receptą okazuje się rozwiązanie najprostsze z możliwych. - _ Klienci decydujący się na zakup pakietu turystycznego powinni wybierać jedynie sprawdzonych touroperatorów o wysokiej renomie _ - doradza dyrektor z eSKY.pl.

- _ Duże biura podróży nie mają problemów z płynnością finansową i nawet, gdy koniunktura na rynku ulega pogorszeniu mogą spłacać swoje zobowiązania przez długi czas _ - wyjaśnia.

Według znawców branży turystycznej warto również pamiętać o zasadzie, że za jakość najczęściej przychodzi nam więcej zapłacić. Wielu klientów płacąc możliwie najmniej, już na etapie zakupu wycieczki zgadza się niejako na ryzyko niedotrzymania warunków przez biuro podróży.

Wakacyjne poradniki Money.pl
*Odwołano lot? Możesz domagać się zwrotu kosztów * Odwołane loty to zmora pasażerów, szczególnie w okresie urlopowym. Money.pl radzi co robić w sytuacji gdy przewoźnik przekłada lub odwołuje nasz lot.
*Dokąd z paszportem, dokąd z dowodem? * Gdzie wystarczy dowód a dokąd nie wybierzemy się bez paszportu? Ile można poruszać się bez wizy i czy można podróżować z dokumentem, który kończy swoją ważność?
*Jak odzyskać pieniądze za stracony urlop? * Uważasz, że nie warto zawracać sobie głowy dokumentowaniem reklamacji? Jesteś w błędzie. Niesmaczne jedzenie to nawet 30 proc. rabatu, a zniszczony i zarobaczony pokój to zwrot połowy pieniędzy zapłaconych za wycieczkę.
Tagi: turystyka, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz