Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys
19.09.2009 08:00

Kryzys ma rok i kilka symboli

Zaczęło się od bankructwa Lehman Brothers, ale ikon kryzysu jest więcej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

AIG chciało wypłacać milionowe premie swoim managerom, chociaż dostało od państwa pomoc w wysokości 150 miliardów dolarów. Bernard Madoff dostał 150 lat więzienia i zdefraudował 50 mld dol. Są ludzie i instytucje, które zapadną nam w pamięć.

Umownie przyjmuje się, że kryzys zaczął się rok temu - 15 września wraz z upadkiem bankowego giganta Lehman Brothers. Policzono już, że pakiety pomocowe kosztowały świat prawie 11 bilionów dolarów - każdy człowiek dopłacił do niego 10 tys. dol.11 bilionów dolarów kosztowały już świat pakiety pomocowe dla gospodarek.

Byli jednak tacy, którzy przewidzieli nadchodzący problem. Jednym z nich był Peter Schiff, prezes Euro Pacific Capital, który nawet założył się z innym ekonomistą, Arthurem Lafferem z Laffer Investmnents (autorem słynnej koncepcji _ krzywej Laffera _, obrazującej spadek wpływów podatkowych przy zwiększaniu stawki podatkowej ponad optymalną wartość), o to, czy przyjdzie recesja.

ZOBACZ HISTORIĘ SŁYNNEGO ZAKŁADU O TO, CZY BĘDZIE KRYZYS

Jednak to nie Peter Schiff przejdzie do historii kryzysu, ale ci, którzy byli jego negatywnymi bohaterami. Money.pl wybrał trzech ludzi i trzy instytucje, które na pewno znajdą się na kartach historii kryzysu.

Lehman Brothers

Zaczęło się od Lehman Brothers, jednego z największych i najstarszych banków USA, który przetrwał nawet kryzys lat 30. Do dziś ekonomiści spekulują, czy należało pozwolić temu gigantowi na bankructwo. Tuż po jego upadku zaczęła się panika na całym świecie, która ograniczyła inwestycje - ludzie odwrócili się od giełd, załamał się handel międzynarodowy, spadła produkcja. Nie brakuje jednak tych, którzy twierdzą, że gdyby uratować Lehman Brothers, to znalazłby się inny gigant, który wyznaczyłby początek kryzysu.

ZOBACZ REPORTAŻ O SYTUACJI W ROK PO BANKRUCTWIE BANKU (ANG.):

Alan Greenspan

Człowiekiem, który powinien przewidzieć kryzys był Alan Greenspan. Były szef FED-u, owszem zapowiedział dramatyczne kłopoty amerykańskiej gospodarki, ale potem odwołał swoją prognozę. Zresztą już nawet w trakcie trwania kryzysu powracał do swoich katastroficznych teorii, której się jednak nie sprawdzają. Otóż Greenspan na początku tego roku powiedział, że kryzys będzie dłuższy i poważniejszy niż ten w latach 30. Jeszcze może się więc okazać, że były szef FED-u jest tym, który wiedział.

ZOBACZ JAK GREENSPAN TŁUMACZY SWOJE DECYZJE (ANG.):

General Motors

Kolejną firmą, która stała się synonimem światowego załamania gospodarczego stał się amerykański potentat branży samochodowej. General Motors, który zanim ogłosił bankructwo, pochłaniał kolejne miliardy dolarów. Przed ogłoszeniem upadłości i wdrożeniem planu restrukturyzacyjnego było to 20 miliardów dolarów. Program naprawczy, polegający na zwolnieniu 20 tys. osób i przekazaniu 60 proc. udziałów państwu, pochłonął kolejne 30 mld dolarów. Ciągle rozstrzygają się też los Opla, który należy do GM. Ostatnio padł pomysł, by dołożyły do niego wszystkie kraje, na terenie których znajdują się jego fabryki - w tym Polska.

ZOBACZ, JAK GM SPRZEDAŁ SWOJA DUMĘ, CZYLI HUMMERA, CHIŃCZYKOM (ANG.):

Warren Buffet

Za to, że nie przewidział kryzysu, przepraszał akcjonariuszy swoich firm także Warren Buffet. Giełdowy guru całego świata przyznał się, że popełnił kilka głupich błędów. W liście skierowanym do udziałowców odwoływał się do wartości, którym hołdowała stara Ameryka. Wzywał do wstrzemięźliwości w wydawaniu pieniędzy, oszczędności i ograniczeniu konsumpcji.

ZOBACZ, JAK BUFFET MÓWI, ŻE GOSPODARKA OSUNĘŁA SIĘ W PRZEPAŚĆ (ANG.):

AIG

Pokory zabrakło za to szefom innego amerykańskiego giganta AIG. Firma doprowadziła do frustracji nawet szczodrą administrację Stanów Zjednoczonych. Po tym jak wpompowano w nią dziesiątki miliardów dolarów, jej managerowie zdecydowali wypłacić sobie premie warte 165 milionów dol. Doprowadziło to do tego, że USA odliczyły te kwotę od pomocy i zablokowały kolejne ewentualne premie.

ZOBACZ REPORTAŻ O WYCIECZCE SZEFÓW AIG DO LUKSUSOWEGO SPA (ANG.):

Bernard Madoff

Najbardziej znanym człowiekiem kojarzącym się z kryzysem finansowym jest Bernard Madoff, który oszukał takie gwiazdy jak Steven Spielberg czy znany pisarz, kronikarz holocaustu, Elie Wiesel. 71-letni Madoff zdefraudował 50 mld dolarów i dostał za to 150 lat więzienia. Jego metoda polegała na tym, że nie obracał pieniędzmi, a premie od zainwestowanych pieniędzy wypłacał z kont innych inwestorów. O jego działalności przez 10 lat informował amerykańską komisje nadzoru Harry Markopolos, finansista z Wall Street.

ZOBACZ JAK MARKOPOLOS ZEZNAJE PRZED KONGRESEM (ANG.):

Tagi: kryzys, ikony, symbole, aig, lehman, madoff, stanford, wiadomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz