Notowania

chiny
01.12.2008 16:06

Kryzys na świecie. PKB Chin wzrośnie o 10 procent

Wzrost gospodarczy Chin znacznie przyspieszy w drugiej połowie przyszłego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Chińska gospodarka oczekuje 10-procentowego wzrostu w roku 2009 mimo oddziaływania kryzysu finansowego oraz spadku gospodarki globalnej - mówią analitycy wraz z krajowa Radą Ministrów.

- _ Pomimo, że ciężka sytuacja na światowych rynkach doprowadziła do słabego popytu z zagranicy, krajowa konsumpcja i inwestycje oraz szybki rozwój możliwości przyczynia się do wzrostu krajowej gospodarki w zawrotnym tempie _ - powiedział dziennikowi China Daily Zhang Liqun, analityk z ,,Centrum Badawczo-Rozwojowym" Rady Państwa.

Przewiduje on, że chiński wzrost gospodarczy znacznie przyspieszy w drugiej połowie następnego roku.

Swoją opinię opiera na chłonnej krajowej konsumpcji, potencjale inwestycyjnym, wystarczających funduszach, technologii, sile roboczej oraz bezpieczeństwu socjalnemu oraz coraz lepszym makroekonomicznym wskaźnikom.

*ZOBACZ TAKŻE: *

* [ > Chiny uwolniły ceny żywności ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chiny;uwolnily;ceny;zywnosci,38,0,404774.html )

- _ Dochody osobiste stale wzrastają, gdyż miliony migrantów napływają do miast. Zwiększający się popyt na domy i samochody stworzy olbrzymią i trwałą siłę konsumpcji _ - mówi.

W dodatku Zhang przewiduje, że indeks cen konsumpcyjnych (CPI) - główny wskaźnik inflacji - wzrośnie o 3 proc. w 2009 roku.

Władze, żeby pobudzić popyt wewnętrzny, obniżają podatki i intensyfikują inwestycje - również w sektorze rolnictwa.

Według oficjalnych statystyk chiński produkt krajowy brutto wzrósł o 9,9 proc., do 20,16 bilionów yuanów (2.96 bilionów dolarów amerykańskich) w trzech pierwszych kwartałach tego roku. Tempo wzrostu było zaś o 2,3 punkty procentowe niższe od tempa z tego samego okresu w zeszłym roku.

Indeks cen konsumpcyjnych pobił rekord - 8,7 proc. w styczniu i wzrósł o 7 proc. w następnych dziewięciu miesiącach, dużo wyżej niż przewidywania rządu: 4,8 procent.

Tagi: chiny, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz