Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Kryzys to nie bajka. Disney mniej zarabia

0
Podziel się:

Koncern rozrywkowy odnotowuje kolejne załamanie zysków.

Kryzys to nie bajka. Disney mniej zarabia
(PAP/EPA)

Po słabych wynikach produkcji filmowej i parków rozrywki, koncern Walt Disney odnotowuje kolejne załamanie zysków.

Walt Disney, gigant branży rozrywkowej, do którego należą studia filmowe, stacje telewizyjne i parki rozrywki, wpadł w wir kryzysu gospodarczego. Amerykański koncern odnotował w minionym kwartale ponowne załamanie zysków o prawie jedną trzecią do 845 mln dolarów (653 mln euro). Obrót spadł o osiem procent do 9,6 mld dolarów.

_ - Mamy za sobą ciężki kwartał _ - przyznał szef Disneya Robert Iger. Wyniki są gorsze od oczekiwanych przez analityków.

Z powodu szerokiej, w porównaniu do innych amerykańskich koncernów medialnych, oferty Disneya, przez długi czas sądzono, że koncern znajduje się w dobrej sytuacji. Jednak załamanie zysków, w zamkniętym z końcem grudnia pierwszym kwartale rozliczeniowym, dotyczy wszystkich sektorów działalności koncernu.

ZOBACZ TAKŻE:

Problemy Disneya pojawiły się już w kwartale poprzednim, jednak przynajmniej wtedy stabilny był jeszcze sektor TV. Wyniki koncernu byłby jeszcze gorsze, gdyby nie sprzedaż dwóch telewizji płatnych w Ameryce Łacińskiej.

Największe straty odnotowały studia filmowe Disneya - obrót zmalał o 26 procent, zyski o 64 procent. Powodem tego ma być szczególnie spadek sprzedaży filmów DVD. Coraz mniejsze wpływy z reklam w generującym największe obroty sektorze telewizyjnym (ABC, Disney, ESPN-Sportkanal), doprowadziły do 5 procentowego spadku obrotu i 29 procentowego spadku zysków. Recesje odczuły wyraźnie amerykańskie parki rozrywki, podczas gdy paryski Disneyland odnotował wzrost liczby gości. W sumie, wpływy parków rozrywki spadły o 4 a zyski o 24 procent.

W amerykańskich parkach rozrywki Disney zapowiedział właśnie zwolnienia 600 osób z kadry kierowniczej, oferując odprawy za dobrowolne odejście. Wkrótce mogą pojawić się kolejne zwolnienia. W stacji telewizyjnej ABC pracę ma stracić 400 z prawie 7 tys. pracowników.

ZOBACZ ŚWIĄTECZNĄ DEKORACJĘ ZAMKU KOPCIUSZKA W PARKU ROZRYWKI DISNEYA:
ZOBACZ REKLAMĘ PARKÓW ROZRYWKI DISNEYA:
business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)