Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w grecji
15.02.2012 13:36

Kryzys w Grecji. Szef Bosch łamie tabu

Franz Fehrenbach: państwa, które wypłaca emerytury zmarłym i gdzie bogacze nie płacą podatków nie powinno być w Unii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Szef koncernu Bosch Franz Fehrenbach, ocenił w wywiadzie dla niemieckiego pisma _ Manager Magazin _, że zagrożona bankructwem Grecja jest zbyt dużym obciążeniem dla UE i powinna ją opuścić dobrowolnie bądź zostać z niej wykluczona.

Zdaniem Fehrenbacha grecki system jest _ zrujnowany i stanowi zbyt duży ciężar dla europejskiej wspólnoty solidarności _. Ocenił, że _ państwo, które wypłaca emerytury zmarłym i gdzie bogacze nie płacą podatków, a administracja nie funkcjonuje _, nie ma czego szukać w Unii Europejskiej.

Jak dodał, jeśli Grecja dobrowolnie nie wystąpi z UE i strefy euro, to Wspólnota powinna zmienić swoje traktaty i umożliwić wykluczenie państwa członkowskiego. _ Unia mogłaby złagodzić konsekwencje wystąpienia Grecji przyznając temu państwu pomoc strukturalną - _ uważa szef Boscha.

W jego ocenie _ wspólna waluta europejska będzie w stanie trwale funkcjonować tylko wówczas, gdy strefa euro prowadzić będzie wspólną politykę podatkową, budżetową i gospodarczą _. Kraje słabsze gospodarczo powinny pozostać na razie poza wzmocnioną integracją. _ Nie unikniemy Europy dwóch prędkości _ - powiedział Fehrenbach.

Wywiad z prezesem koncernu Bosch zostanie opublikowany w najnowszym wydaniu pisma, które trafi do kiosków 17 lutego. Omówienie opublikowano z wyprzedzeniem w internecie. Według _ Manager Magazin _ kadra kierownicza w niemieckich firmach traci cierpliwość do Grecji; z przeprowadzonego przez pismo sondażu wynika, że 57 proc. niemieckich menadżerów uważa, iż Grecja powinna wrócić do drachmy.

Niemieckie media komentują w środę, że wypowiedź Fehrenbach to _ złamanie tabu _, bo dotychczas kanclerz Angela Merkel mogła liczyć na poparcie przedstawicieli gospodarki w sprawie walki z kryzysem euro i nowych programów ratunkowych dla Grecji.

_ Słowa Fehrenbacha się liczą. Bosch, który w swej 125-letniej historii miał jedynie sześciu prezesów, odnosi nie tylko światowe sukcesy, ale jest także firmą zaangażowaną lokalnie i socjalnie - jest przedsiębiorstwem wzorcowym _ - komentuje _ Sueddeutsche Zeitung _. Dodaje, że także Angela Merkel czasem prosi o radę Franza Fehrenbacha.

O pogrążającej się w kryzysie Grecji czytaj w Money.pl
Ostrzeżenia przed krachem i groźby. Europa jest podzielona Bruksela coraz bliżej decyzji o ogłoszeniu niewypłacalności czekającego na pomoc kraju.
Sądne dni dla Grecji. Zobacz, kto straci najwięcej Zobowiązania Aten wobec inwestorów z 24 krajów przekraczają 140 miliardów euro.
Tagi: kryzys w grecji, grecja, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz