Notowania

it
23.01.2009 06:26

Kryzys w IT. Ciemne chmury nad Krzemową Doliną

Plan ratunkowy dla branży IT znajduje coraz więcej zwolenników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(huangjiahui/cc/Flickr)

*Plan ratunkowy dla branży IT znajduje coraz więcej zwolenników *

W obliczu hiobowych wieści, branża IT w Silicon Valley zaczyna martwić się o swoją przyszłość. W międzyczasie coraz więcej zwolenników znajduje pomysł Erica Schmidta, który dyrektor wykonawczy Google przedstawił w listopadzie świeżo wybranemu prezydentowi, Barackowi Obamie. Chodzi o pakiet ratunkowy dla branży IT.

Fundacja _ Information Technology and Innovation _ naciska na rząd, by ten udzielił branży IT 30 mld wsparcia powstrzymując w ten sposób falę zwolnień. Według ostatnich informacji z rynku i w obliczu drastycznego załamania popytu, interwencję branży IT w Waszyngtonie zakłada także Business School kalifornijskiego uniwersytetu w Berkeley.

ZOBACZ REPORTAŻ RUSSIA TODAY I KRYZYSIE W BRANŻY IT W INDIACH (ang.):

Od pewnego czasu złe wiadomości gromadzą się nad wzorowym niegdyś regionem. Punktem kulminacyjnym całego szeregu negatywnych wiadomości były przedstawione wyniki kwartalne Intela. Szef koncernu Paul Otellini poinformował w wewnętrznym mailu, że największy na świecie producent chipów może znaleźć się w pierwszym kwartale 2009 na minusie. Byłby to pierwszy raz w ciągu 21 lat.

W obliczu recesji swoje zamówienia stornują zarówno klienci biznesowi, jak i prywatni. Większość firm zaopatrzyła się w nadmiar nowego sprzętu jeszcze przed laty i nie widzi potrzeby wymiany hardware. Analitycy spodziewają się 3 procentowego spadku popytu dla branży IT. Nigdzie nie widać także wiary w poprawę sytuacji w 2009 roku.

Eksperci zakładają nawet spadek popytu na komputery PC, który wstrząśnie rynkiem bardziej, niż w kryzysowym roku 2001. Instytutu badania rynku IDC szacuje załamanie rynku na 5,3 procent.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Apple odporne na kryzys. Ma rekordowy wyniki ]( http://manager.money.pl/news/artykul/apple;odporne;na;kryzys;ma;rekordowe;zyski,75,0,420683.html )
* [ Yahoo ma nową szefową. Powalczy z Google? ]( http://manager.money.pl/news/artykul/yahoo;ma;nowa;szefowa;powalczy;z;google,163,0,417955.html )
* [ To już 17 lat. Zobacz historię internetu w Polsce ]( http://manager.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/to;juz;17;lat;zobacz;historie;internetu;w;polsce,130,0,408706.html )

Problemy w USA mają także producenci tanich netbooków w klasie cenowej pomiędzy 300 i 500 dolarów. Aby osiągnąć taki sam zysk, jak ze sprzedaży procesorów dla normalnych notebooków, Intel musiałby sprzedawać trzy razy tyle procesorów Atom; zysk Microsoftu ze sprzedaży oprogramowania dla netbooków to 13 dolarów od licencji, w przypadku notebooków zysk wynosi 50 dolarów.

Wiele przedsiębiorstw spisało już dopiero co rozpoczynający się 2009 rok na straty, odłożyło na bok innowacje, obcięło większe wydatki i zwolniło tysiące pracowników. A to dopiero początek kryzysu. Na zwolnienia zanosi się także u największego na świecie producenta oprogramowania, Microsoft.

Wierząc liczbą, dla wielu młodych firm katastrofalny był już rok 2008. W ubiegłym roku Silicon Valley odnotowała tylko jeden debiut giełdowy. To najgorszy wynik od dwudziestu lat. W ubiegłych latach na parkiecie debiutowało średnio 28 nowo powstałych firm.

Tagi: it, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, e-biznes
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz