Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w irlandii
09.01.2011 17:21

Książka o irlandzkim bankructwie hitem

Irlandczycy zaczytują się w publikacji podsumowującej przyczyny i efekty kryzysu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(infomatique/CC/Flickr)

Książka o wyginięciu gatunku zwanego celtyckim tygrysem, będącego wyrazem irlandzkiej prosperity oraz o zaprzepaszczeniu wygenerowanego przez niego boomu stała się czytelniczym bestsellerem na irlandzkim rynku czytelniczym.

Książka dziennikarza Nicka Webba związanego z tygodnikiem _ Sunday Independent _ zatytułowana _ Wasters _ (marnotrawcy) w 2010 r. rozeszła się w sprzedaży w blisko 24 tys. egzemplarzy. Tym samym zajęła pierwsze miejsce w kategorii książek faktograficznych.

Dane ogłosiła firma Nielsen Bookscan monitorująca ok. 80 proc. irlandzkiego rynku czytelniczego. _ Wasters _ opowiada historię ludzi, którzy roztrwonili pieniądze irlandzkiego podatnika na inwestycje podyktowane próżnością i megalomanią, a nie realną społeczną potrzebą, bądź długofalowym interesem kraju.

Piętnuje kumoterstwo na najwyższych szczeblach władzy, wyrażające się m. in. w niepotrzebnych przywilejach dla wtajemniczonych (takich jak drogie zagraniczne wyjazdy na cudzy koszt) z pominięciem tych, którzy zasłużyli się pracą, lub mają na swym koncie rzeczywiste osiągnięcia.

Książka demaskuje praktyki _ ręka rękę myje _, które rozpowszechniły się w rządowych agencjach takich jak FAS (organizacja odpowiedzialna za przekwalifikowanie zawodowe i zatrudnienie), CIE (agencja transportu publicznego) i HSE (administracja służby zdrowia).

Webb opisuje rozrost administracji publicznej (w tym tzw. quangos), czyli quasi-niezależnych agend rządowych służących członkom rządu do testowania nowych idei i umożliwiających im zrzucenie odpowiedzialności za decyzje, w przypadku gdy okazują się błędne.

Autor wylicza też rachunek, który spadł na podatnika z powodu ekscesów irlandzkiej elity władzy powiązanej z deweloperami i bankierami.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t114762.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;cowena;forsuje;pomoc;dla;bankow,84,0,734804.html) Rząd Cowena forsuje pomoc dla banków Według irlandzkich analityków, jutrzejsze głosowania mogą być początkiem końca jego ekipy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t96325.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rzad;wciaz;bedzie;mogl;ratowac;banki,215,0,747735.html) Rząd wciąż będzie mógł ratować banki Choć żaden bank nie upadł, to wsparcie może być potrzebne, gdyby rynek dotknęły negatywne zjawiska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t40289.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/niemieckie;banki;padna;ofiara;irlandzkiego;kryzysu,18,0,740370.html) Niemieckie banki padną ofiarą irlandzkiego kryzysu? Banki zamiast wypłacać premie, powinny walczyć z kryzysem.
Tagi: kryzys w irlandii, irlandia, kryzys, rząd, książka, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz