Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Kto następny po Lehmanie?

0
Podziel się:

Nie widać końca kryzysu na Wall Street. Analitycy w napięciu czekają na wyniki kolejnych potężnych instytucji finansowych.

Kto następny po Lehmanie?
(EPA/PAP)

Bankowi inwestycyjnemu Lehman Brothers grozi upadłość. Tymczasem Bank of America przejmie jego rywala Merrill Lynch. Kryzys finansowy w Ameryce osiąga nowy punkt kulminacyjny.

Mimo trwającego przez cały weekend kryzysowego posiedzenia amerykańskiego rządu oraz wiodących banków, szanse ratunku dla Lehman Brothers spadły prawie do zera.

Bogaty w tradycje bank inwestycyjny z niemieckimi korzeniami złożył wniosek o upadłość. Potencjalni nabywcy czwartego co do wielkości amerykańskiego banku inwestycyjnego wycofali swoje oferty z powodu trudnego do oszacowania ryzyka. Amerykański minister finansów Henry Paulson wykluczył udzielenie pomocy państwowej.

Za potencjalnego nabywcę Lehman Brothers uważano dotychczas należący do czołówki banków amerykańskich Bank of America.

Po niepowodzeniu rozmów, Bank of America skoncentrował swoją uwagę na zagrożonym bankructwem z powodu miliardowych strat i spadku kursu akcji, trzecim co do wielkości banku inwestycyjnym Merrill Lynch.

Bank of America przejmie konkurenta za 50 miliardów dolarów w akcjach. W toku przedłużającego się kryzysu bankowego Bank of America wchłonął już wiodącego niegdyś na rynku amerykańskim kredytodawcę Countrywide.

Nie widać końca kryzysu

Ponad rok od jego wybuchu kryzys finansowy zatacza coraz szersze kręgi osiągając tym samym nowy punkt kulminacyjny. Obserwatorzy na Wall Street oczekują w tym tygodniu historycznych zmian, które będą miały następstwa dla całego świata finansowego.

Bodźcem były ostatnie drastyczne spadki kursów i kolejne miliardowe straty szeregu instytucji finansowych. - _ Jeżeli ich kursy polecą na dno, może to wywołać nowa falę bankructw _- ostrzegają eksperci.

W obliczu ostatniego kryzysu finansowego amerykański bank centralny zapowiedział wprowadzenie szeregu działań, które mają wesprzeć rynki finansowe. Zostaną między innymi przyjęte dalsze formy zabezpieczeń za pieniądze banku centralnego, powiedział jego szef, Ben Bernanke. - _ W ten sposób mają być złagodzone możliwe zagrożenia i zaburzenia rynków finansowych _ - powiedział Bernanke.

Sześć miesięcy temu zgodę na swoją przymusową sprzedaż musiał wyrazić bank inwestycyjny Bear Stearns. Wraz z przejęciem Merrill Lynch i w przypadku upadłości Lehman Brothers, z niegdyś pięciu niezależnych amerykańskich banków inwestycyjny pozostaliby jedynie wiodący w branży Goldman Sachs i Morgan Stanley. Obie instytucje przedstawią w tym tygodniu bardzo oczekiwane wyniki kwartalne.

Kto następną ofiarą?

W obliczu coraz to nowych punktów zapalnych obserwatorzy rynku ostrzegają przed wybuchem prawdziwego pożaru. Według doniesień mediów, borykający się z problemami największy amerykański ubezpieczyciel AIG zmuszony jest do sprzedaży części koncernu i zapewnienia sobie kolejnego zastrzyku kapitałowego wysokości ponad dziesięciu miliardów dolarów.

Według Wall Street Journal częścią tej operacji ma być również sprzedaż należącej do AIG firmy leasingującej samoloty ILFC.

Z powodu ogromnych problemów za kolejnego kandydata do przejęcia uważana jest największa amerykańska kasa oszczędnościowa Waszyngton Mutual. Instytucja znajduje się już pod zaostrzonym nadzorem odpowiednich urzędów. Według ekspertów, jej upadłość byłaby ogromną próbą wytrzymałościową dla funduszy gwarancyjnych branży.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)