Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kuba: Będzie mniej państwa w firmach

0
Podziel się:

Zmiany w gospodarce będzie forsował Raul Castro, prezydent państwa.

Kuba: Będzie mniej państwa w firmach
(Governador da Bahia/CC/Flickr)
bEJYejNN

Kuba powinna _ raz na zawsze _ skończyć z ingerencją państwa w pracę przedsiębiorstw i pozostawić im autonomię w działaniu - napisała w środę _ Granma _, dziennik Komunistycznej Partii Kuby, która 16 kwietnia rozpoczyna swój VI Zjazd.

_ Przedsiębiorstwo to jedno, państwo to drugie _, a państwo powinno jedynie _ skoncentrować się na polityce, jaką należy prowadzić _ - formułuje _ Granma _ jedną ze zmian, jakie zamierza przeforsować na zjeździe prezydent Raul Castro.

_ Nadmierna kontrola ze strony państwa _, jego _ paternalistyczna postawa _ wobec przedsiębiorstw - podkreśla dziennik w swym artykule programowym przed zjazdem KP Kuby - sprawiają, że nie potrafią one konkurować z innymi, tracą zdolność do mobilizowania swych sił.

bEJYejNP

Raul Castro - przypomina agencja EFE - analizując w grudniu ubiegłego roku przyczyny głębokiego kryzysu, w jakim znalazła się kubańska gospodarka, wskazał _ metody i styl działania partii _. _ Partia - powiedział - powinna kierować i kontrolować, ale nie ingerować w pracę rządu _.

Historyczny przywódca rewolucji kubańskiej, 84-letni Fidel Castro, który w związku z ciężką chorobą przekazał swe obowiązki młodszemu bratu, Raulowi, będzie uczestniczył w zjeździe partii jako _ zwykły żołnierz idei _. Tak określił swą rolę.

VI Zjazd KP Kuby prawdopodobnie potwierdzi formalnie zastąpienie Fidela Castro na czele partii przez jego brata, Raula.

_ Aktualizacja modelu socjalistycznego _, która ma być głównym tematem zjazdu, polega w dużej mierze na szerokim wprowadzaniu _ pracy na własny rachunek _, jak określa się na Kubie prywatną inicjatywę gospodarczą.

bEJYejNV

Od połowy ubiegłego roku wydano na Kubie 180 000 zezwoleń na zakładanie jedno lub kilkuosobowych miniprzedsiębiorstw; przed zmianą polityki gospodarczej takie zezwolenia miało 157 000 rzemieślników, producentów żywności, właścicieli małych restauracyjek.

Nowość stanowi również wydawanie, wciąż w ograniczonym zakresie, zezwoleń na zakładanie małych przedsiębiorstw budowlanych itp., którym zezwala się na zatrudnianie najemnej siły roboczej.

Ma to pozwolić, według planów rządu, na redukcję zatrudnienia z sektorze publicznym w 2011 roku o pół miliona osób, co stanowi 10 proc. całego zatrudnienia. Przebiega ona jednak znacznie wolniej, niż planowano.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t110444.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sensacyjne;oswiadczenie;castro;-;to;juz;demencja,60,0,673340.html) Sensacyjne oświadczenie Castro - to już demencja? _ Model kubański nie działa już nawet dla nas _ - oświadczył dyktator.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/t103010.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kubanski;rezim;ustepuje;w;sprawie;gospodarki,130,0,650626.html) Kubański reżim ustępuje w sprawie gospodarki Castro zapowiada zmniejszenie nadzoru nad małymi, prywatnymi firmami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t98746.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/castro;uwolnil;dwoch;wiezniow;politycznych,129,0,799361.html) Castro uwolnił dwóch więźniów politycznych To ostatni więźniowie polityczni z grupy 75 opozycjonistów.
bEJYejOq
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)