Notowania

anglia
03.08.2009 10:45

Kulinarna wojna na Wyspach. O Haggis

Szkocka potrawa narodowa pochodzi z Anglii? Historycy wywołali burzę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Meisje van de Slijterij/CC/Flickr)

Haggis - danie z podróbek baranich i owsianki - jest powszechnie uważany za szkocką potrawę narodową. Szkoci bardzo się więc oburzyli, gdy angielska historyk uznała, że haggis pochodzi ... z Anglii.

Według Catherine Brown przepis na haggis po raz pierwszy ukazał się w angielskiej książce kucharskiej z 1615 roku - donosi w poniedziałek _ Daily Telegraph _. Dopiero znacznie później Szkoci _ zawłaszczyli _ sobie tę potrawę. Podobno pierwsza wzmianka o tym, jakoby haggis pochodził ze Szkocji pojawiła się w 1747 roku.

Dotychczas za niepodważalny dowód szkockich korzeni tej potrawy uważany był wiersz szkockiego poety Roberta Burnsa _ Address to a Haggis _ (1787 rok).

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Rosyjsko-białoruska **wojna** o banany? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosyjsko-bialoruska;wojna;o;banany,171,0,459179.html )
* [ USA skarżą się na Unię. Za chlorowane kurczaki ]( http://news.money.pl/artykul/usa;skarza;sie;na;unie;za;chlorowane;kurczaki,61,0,418877.html )
* [ Unia przegrywa **wojnę** **bananową** ]( http://news.money.pl/artykul/unia;przegrywa;wojne;bananowa,25,0,334361.html )

Teraz Catherine Brown twierdzi, że pierwotnie była to potrawa angielska i że była wśród Anglików bardzo popularna.

Szkoci wiedzą swoje i ustalenia pani historyk po prostu ignorują, albo dyskwalifikują jako absurdalne. Dla nich haggis jest szkockim daniem narodowym i kropka.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: anglia, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz