Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lebiediewowie wypuszczają na rynek minigazetę "i"

0
Podziel się:

Będzie to miniaturowa wersja znanego i tracącego czytelników The Independent.

Lebiediewowie wypuszczają na rynek minigazetę "i"
(Ed Yourdon/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Aleksandr i Jewgienij Lebiediew z końcem października wprowadzą na brytyjski rynek medialny nową, okrojoną i _ przetrawioną _ wersję ich sztandarowej gazety _ The Independent _ pod nazwą _ i _.

Nowa gazeta ma dotrzeć do czytelników, którzy nie mają czasu lub energii, by czytać pełną wersję _ Independenta _. _ i _ zasadniczo będzie jego streszczeniem i przeglądem. Nowa publikacja będzie kosztować tylko 20 pensów i będzie dostępna jako płatna aplikacja na odtwarzaczu iPod.

W ocenie rzeczoznawców rynku mediów inicjatywa rosyjskich oligarchów jest kolejnym dowodem na to, że właściciele tytułów prasowych zmuszeni są do innowacji i eksperymentowania, jeśli chcą nadążyć za zmianami upodobań czytelników.

_ Independent _ przejęty przez Lebiediewów (ojca i syna) w marcu tego roku rozszedł się we wrześniu w średnim dziennym nakładzie 182 776 egzemplarzy, co sytuuje go na samym dole ogólnokrajowych brytyjskich dzienników. Gazeta jest stosunkowo droga, kosztuje funta.

Czytelnictwo gazet w W. Brytanii systematycznie spada. Od 1997 r. zmniejszyło się o ponad 20 proc. - wynika z danych. Płatne gazety konkurują z multimedialnym przekazem wiadomości i darmowymi publikacjami. Konkurencję gazetom z ambicjami stwarzają też tabloidy. Niektóre gazety jak _ Times _ i _ Financial Times _ w wersji elektronicznej są płatne.

_ - Jest wiele powodów, dla których nakład prasy codziennej spada. Jednym z nich jest to, że czytelnicy cierpią na przesyt informacji. Gazety są jak obfity posiłek, którego nie da się wchłonąć, a pozostawiony na talerzu kojarzy się z niepotrzebnym wydatkiem _ - powiedział _ Financial Times _ redaktor naczelny _ The Independent _ Simon Kelner.

Jego zdaniem czytelnicy najbardziej chcą ogólnego przeglądu wydarzeń podanego w przystępny sposób. Kelner nie obawia się, że _ i _ będzie konkurował z macierzystym _ Independentem _, ponieważ jak twierdzi publikacje skierowane są do różnych segmentów rynku. Sądzi też, iż wprowadzenie nowej gazety nie będzie dużo kosztować, ponieważ będzie ona bazować na istniejących zasobach _ Independenta _ i znajdzie dla nich nowe zastosowanie.

_ - Sednem inicjatywy jest dotarcie do nowych odbiorców bez zwiększenia bazy kosztów _ - zaznaczył.

Lebiediewowie mają w planach nadanie _ Independentowi _ wyraźnego charakteru, odmiennego wyglądu i profilu. Aleksander Lebiediew jest anglofilem, byłym agentem KGB, który przez pewien czas mieszkał w Londynie. Na liście najbogatszych Rosjan magazynu _ Forbes _ plasuje się na 39. miejscu. Jego holding jest właścicielem 30 proc. Aerofłotu. Wraz z Michaiłem Gorbaczowem jest udziałowcem _ Nowej Gaziety _. Jego syn mieszka w Londynie, gdzie prowadzi interesy.

Czytaj w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)