Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lehman Brothers ukrył 50 miliardów dolarów długu

0
Podziel się:

Są dowody na to, że kierownictwo banku manipulowało zestawieniami finansowymi.

Lehman Brothers ukrył 50 miliardów dolarów długu
(Hard Seat Sleeper/CC/Flickr)

Są dowody na to, że kierownictwo Lehman Brothers manipulowało zestawieniami finansowymi. To wnioski z raportu z ekspertyzy sądowej w sprawie przyczyn upadku banku.

Z bilansu za rok 2008 wynikało, że długi banku były o 50 mld dolarów niższe niż w rzeczywistości. Zdaniem śledczych, szefowie Lehmana po prostu nie wykazali ich w bilansie. Jak wynika z raportu, bank miał się dopuszczać zaniżania faktycznego poziomu długów od 2001 roku. Bał się utraty dobrych ocen agencji ratingowych i zaufania klientów.

Jak donosi BBC, pociągnięci do odpowiedzialności mogą zostać szefowie Lehmana: dyrektor generalny Dick Fuld oraz dyrektorzy finansowi Chris O'Meara, Erin Callan i Ian Lowitt.

Upadek Lehman Brothers to najbardziej spektakularne bankructwo w historii Stanów Zjednoczonych. Jest też symbolicznym początkiem obecnego kryzysu finansowego.
Jak wynika z raportu, Lehman Brothers był niewypłacalny już na kilka miesięcy przed ogłoszeniem upadku. Gwoździem do trumny Lehmana była konieczność wypłaty 16 mld dolarów dodatkowych gwarancji kredytowych dla jego dwóch kredytodawców, JP Morgan i City Group. Banki zwróciły się o nie do Lehmana, gdy o trudnej sytuacji finansowej firmy zaczęło być głośno.

_ - Zaostrzenie warunków gwarancji kredytowych było kluczowe dla utraty płynności finansowej banku, a ta była centralnym punktem jego upadku _ – powiedział Anton Valukas, autor 2,200-stronicowego raportu, w rozmowie z reporterem _ Daily Telegraph _.

Jak donosi BBC, do utajnienia problemów finansowych firmy mógł przyczynić się także Ernst & Young, który prowadząc audyt za rok 2007, nie zakwestionował nieprawidłowości w zapisach księgowych firmy. Ernst & Young odpiera zarzuty, twierdząc, że ostatni audyt takich nieprawidłowości nie wykazał.

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)