Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

LOT pierwszy raz od siedmiu lat zarobił na lataniu

0
Podziel się:

Na 2015 r. prognoza wynosi 126 mln złotych.

LOT pierwszy raz od siedmiu lat zarobił na lataniu
(Aero Icarus/Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

LOT po raz pierwszy od siedmiu lat w 2014 roku wypracował zysk na przewozie pasażerów - powiedział w środę prezes PLL LOT Sebastian Mikosz podczas prezentacji wyników spółki. Na 2015 r. prognoza wynosi 126 mln zł. W ocenie ministra skarbu, LOT zaczyna być dobrze prosperującą spółką z perspektywami rozwoju.

[Aktualizacja 17:42]

- Polski przewoźnik jest dziś jednym z nielicznych przykładów udanej transformacji linii lotniczej w Europie – chwali wyniki minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński.

LOT miał zakończyć ubiegły rok z zyskiem na działalności podstawowej w wysokości około 70 milionów złotych. Zakończył na poziomie 99,4 miliona. Jest to wynik o prawie 30 milionów lepszy niż zakładał Plan Restrukturyzacji i o 103 miliony wyższy niż w roku 2013. Spółka systematycznie poprawia swoją sytuację, stabilizuje finanse i szykuje się do intensywnego rozwoju od przyszłego roku.

- W zeszłym roku mieliśmy minus 3,8 (mln zł zysku), byliśmy bardzo blisko zera, a w tej chwili jesteśmy bardzo blisko 100 mln (zł zysku) - podkreślił Mikosz.

- Ale przekroczyliśmy to zero wyraźnie. Jesteśmy z tego wyniku bardzo zadowoleni, ponieważ jest on pierwszy raz od siedmiu lat zyskiem na tym, co jest naszym sensem istnienia - dodał.

Źródło: Money.pl

Przypomniał też, że szczególnym powodem do zadowolenia jest fakt, że wypracowany w 2014 r. zysk spółki na przewozach pasażerskich jest o 40 proc. wyższy niż ten zakładany w planie restrukturyzacji.

Mikosz zapowiedział dalszy zysk w 2015 r. - W planie mamy 124 mln zł wyniku na działalności podstawowej. W tej chwili podtrzymujemy prognozę na poziomie 126 (mln zł) - zapowiedział.

W ocenie ministra skarbu, LOT zaczyna być dobrze prosperującą spółką z perspektywami rozwoju. - To szczególnie istotne biorąc pod uwagę, że w ciągu ostatnich 10 lat LOT osiągnął dodatni wynik tylko dwa razy i było to w okresach wyjątkowo dobrej koniunktury na rynku, czyli w 2005 r. i 2007 r. To potwierdza, że spółka konsekwentnie realizuje plan restrukturyzacji, przedłożony w Komisji Europejskiej oraz że jego założenia okazały się właściwe - powiedział minister.

Zaznaczył, że 90 proc. inicjatyw restrukturyzacyjnych przewidzianych w planie przewoźnika zostało już wdrożonych.

- Od zarządu LOT-u oczekuję dalszej poprawy wyników, a także przygotowania strategii rozwoju spółki, która pozwoli wykorzystać rosnący rynek przewozów lotniczych. LOT powinien się dalej rozwijać. Liczę, że zarząd przygotuje także koncepcję nowych połączeń lotniczych, na których zacznie latać od początku przyszłego roku, czyli po formalnym zakończeniu procesu restrukturyzacji - powiedział minister.

Minister podkreślił, że wyniki narodowego przewoźnika potwierdzają zasadność bardzo trudnej decyzji o udzieleniu LOT-owi pomocy publicznej i zaakceptowaniu jego planu restrukturyzacji.

- Również pomoc publiczna dla LOT została wypłacona w kwocie o prawie połowę niższą, niż planowano._ _Alternatywą do udzielenia LOT-owi pomocy publicznej było bankructwo - utrata ponad półtora tysiąca miejsc pracy w spółce i a kolejnych kilkudziesięciu tysięcy w firmach kooperujących. Dzięki tej pomocy LOT nadal może latać jako narodowy przewoźnik – podkreślił Włodzimierz Karpiński.

Zadziałał efekt Dreamlinera

Rok 2014 był również pierwszym, w którym w pełni zadziałał tak zwany „efekt Dreamlinera”, ponieważ dopiero przez cały ubiegły rok wszystkie rejsy dalekodystansowe realizowane były tylko z wykorzystaniem tych nowoczesnych samolotów. Boeingi 787 cieszą się rosnącą popularnością wśród pasażerów, ale także przynoszą wymierne korzyści w postaci np. oszczędności na paliwie.

Obecnie LOT ma 6 Dreamlinerów, które wykorzystuje w ramach regularnej siatki połączeń, a także wynajmuje je innym liniom lotniczym a zimą realizuje rejsy czarterowe. Efektywne wykorzystanie floty Dreamlinerów jest wpisane w Plan Restrukturyzacji.

- Wyniki za rok 2014 pokazują, że potrafimy skutecznie rywalizować na tym niezwykle konkurencyjnym rynku i jest na nim miejsce dla takiego przewoźnika jak LOT. Pamiętajmy jednak, że to na razie pierwszy etap transformacji i przed nami kolejne wyzwania. W tym roku musimy co najmniej powtórzyć sukces finansowy, bo naszym celem jest osiągniecie trwałej rentowności i przejście od restrukturyzacji do skokowego rozwoju spółki – dodał Sebastian Mikosz.

Czytaj więcej w Money.pl
Pomoc dla LOT-u. Mniejsza niż zakładano _ Spółka realizuje plan naprawczy i zdecydowanie poprawiła wyniki _- zapewnia wiceminister skarbu Rafał Baniak.
LOT broni się przed drugą transzą pomocy - _ Będziemy odsuwać tę decyzję tak długo, jak będziemy mogli _ - zapewnia prezes spółki.
Lufthansa nie straci na katastrofie w Alpach Szef niemieckich linii lotniczych może spać spokojnie. Jego firma ma taką reputację, że odpływu klientów nie będzie - przekonuje ekspert.

W ocenie ministra skarbu, LOT zaczyna być dobrze prosperującą spółką z perspektywami rozwoju.

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)