Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
linie lotnicze
05.02.2011 08:15

LOT chce ruszyć na podbój Azji. Będą nowe trasy?

Linie lotnicze rozważają uruchomienie nowych połączeń do Pekinu, Szanghaju i Tokio.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

_ - Polskie Linie Lotnicze LOT rozważają uruchomienie nowych połączeń do Pekinu, Szanghaju i Tokio _- poinformował prezes spółki Marcin Piróg. Uzależnione jest to m.in. od tego, kiedy spółka dostanie Dreamlinery oraz uzyska zgodę na przeloty nad Syberią.

Z informacji resortu skarbu przygotowanej dla sejmowej komisji skarbu wynika, że PLL LOT rozważa możliwość uruchomienia połączeń lotniczych m.in. do Baku, Soczi, Stuttgartu, Goeteborga, Oslo, Dubaju, Kuwejtu, Ostrawy.

W tym roku powinny być uruchomione loty do Doniecka i Dniepropietrowska. W planach spółka ma połączenia też do Bangkoku, Singapuru, Delhi i Waszyngtonu. Uruchomienie tych ostatnich kierunków uzależnione jest jednak od pozyskania nowej floty samolotów B787 Dreamliner.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t112036.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;chca;panowac;na;polskim;niebie;lot;zniknie,196,0,684484.html) Niemcy chcą panować na polskim niebie. LOT zniknie?

_ - Nasza strategia, która zakłada otwieranie kierunków długodystansowych azjatyckich w pierwszym kwartale 2012 r. zależy od tego, czy i kiedy będziemy mieli nowy samolot 787 Dreamliner _ - poinformował w tym tygodniu Piróg.

Dodał, że pierwszy ma być dostarczony na początku 2012 r. Boeing miał dostarczyć maszyny w październiku 2008 r. _ - Wykorzystujemy wszelkie moce i naciski, żeby wpłynąć na Boeinga i mieć Dreamlinera jak najwcześniej _ - podkreślił Piróg.

Pierwszą linią lotniczą, która powinna otrzymać najnowszy model Boeinga, jest japoński przewoźnik ANA. LOT ma być pierwszy w Europie.

Z danych resortu skarbu wynika, że przewoźnik już od tego roku stopniowo będzie wycofywał samoloty Boeing 767. Obecnie LOT użytkuje sześć takich maszyn. Średni wiek B767 to 16,5 roku. _ - Standard i warunki techniczne samolotów nie odpowiadają potrzebom rynku pasażerów. Planuje się, że samoloty B767 będą zastępowane przez Dreamlinery _ - czytamy w informacji resortu.

Ponadto w ramach krótkich i średnich tras planowane jest zastępowanie samolotów B737 400 i 500 (obecnie dziewięć maszyn, średni ich wiek to ok. 15 lat) maszynami z rodziny Embraer (bardziej ekonomiczne). LOT ma 10 samolotów Embraer 170 i 14 Embraerów 175 (w tym dwa w programie VIP czarter). W 2011 r. i 2012 r. planowana jest dostawa czterech Embraerów 195. Natomiast pięć Embraerów 145 używanych przez LOT ma zostać oddanych - jako _ nie przydatne _ - w siatce połączeń lotniczych. Wszystkie są w leasingu.

Resort podkreśla, że pomimo długotrwałych negocjacji strona polska nie otrzymała zgody władz rosyjskich na loty trasą syberyjską. _ - Wprawdzie w sierpniu 2010 r. wykonano trasą szereg połączeń lotniczych z Warszawy do miast Japonii (loty czarterowe w związku z odbywającym się w stolicy konkursem chopinowskim), to jednak zgody te miały jednorazowy charakter _ - czytamy w informacji resortu.

_ - Mamy taki plan, że za rok, kiedy będziemy otwierać kierunki wschodnie, uzyskamy to pozwolenie _ - powiedział prezes PLL LOT.

LOT w 2010 r. wykonał 81 tys. 394 operacji lotniczych, co daje wzrost o 2 proc. w stosunku do 2009 r. Średnio jest to ok. 214 operacji lotniczych dziennie, obejmujących Warszawę, osiem miast regionalnych w Polsce oraz Europę, Amerykę i Azję. W 2010 r. przewoźnik uruchomił nowe połączenia do Bejrutu, Bratysławy, Kairu, Damaszku, Erewania, Kaliningradu, Tbilisi, Tallinna i Hanoi. Przewoźnik przestał latać na trasie Kraków-Chicago.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t94288.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/branza;zarobi;9;mld;dolarow;-;kryzys;minal,5,0,679941.html) Branża zarobi 9 mld dolarów - kryzys minął? To najnowsze szacunki tegorocznych zysków linii lotniczych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t97591.jpg ) ] (http://wakacje.money.pl/wiadomosci/artykul/unia;uczy;pasazerow;linii;lotniczych;ich;praw,181,0,638133.html) Unia uczy pasażerów linii lotniczych ich praw Wraz z początkiem wakacji ruszyła warta milion euro kampania informacyjna.
Tagi: linie lotnicze, lot, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz