Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lot
17.12.2012 17:08

LOT czeka na pomoc. Rząd na decyzję w sprawie prezesa

Resort skarbu czeka na decyzję rady nadzorczej PLL LOT w sprawie rozpisania konkursu na prezesa polskiego przewoźnika.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

- _ Resort skarbu czeka na decyzję rady nadzorczej PLL LOT w sprawie rozpisania konkursu na prezesa polskiego przewoźnika _ - poinformowała rzeczniczka MSP Katarzyna Kozłowska. UOKiK przekazał KE notyfikację dotyczącą planowanej pomocy publicznej dla LOT.

_ - Konkurs na prezesa PLL LOT rozpisuje rada nadzorcza. My jako właściciel oczekujemy, że ten cel, jaki został wyznaczony radzie, zostanie jak najszybciej zrealizowany _ - powiedziała Kozłowska.

W ubiegły czwartek, po odwołaniu przez radę nadzorczą spółki prezesa LOT Marcina Piróga i powołaniu na p.o. prezesa Zbigniewa Mazura, wiceminister skarbu Rafał Baniak powiedział PAP, iż spodziewa się, że konkurs na prezesa PLL LOT zostanie ogłoszony jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

W ubiegłym tygodniu zarząd przewoźnika, w związku z trudną kondycją finansową spółki, wystąpił do ministra skarbu o przyznanie pomocy w wysokości 400 mln zł w pierwszej transzy. MSP poinformowało, że przygotowuje się do udzielenia spółce pomocy publicznej. W środę szef resortu skarbu Mikołaj Budzanowski poinformował, że resort pozytywnie ocenia wniosek LOT, a skala pomocy wyniesie kilkaset milionów złotych.

Kozłowska pytana w poniedziałek o to, kiedy LOT może otrzymać pierwszą transzę 400 mln zł pomocy, powiedziała, że data przekazania środków jest uzależniona od dwóch czynników: dialogu z Komisją Europejską i sytuacji spółki. - _ MSP pozytywnie zaopiniowało wniosek, ale data wypłaty pierwszej transzy jeszcze nie została ustalona _ - dodała.

W ubiegłym tygodniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że wpłynął do niego wniosek ministra skarbu państwa ws. opinii dot. planowanej pomocy publicznej dla PLL LOT. Zgodnie z wnioskiem MSP, po wydaniu opinii zostaną przygotowane dokumenty notyfikacyjne, które są niezbędne do zgłoszenia Komisji Europejskiej planowanej pomocy rządu dla PLL LOT.

_ - W piątek UOKiK przekazał notyfikację w sprawie planowanej pomocy publicznej dla PLL LOT do Komisji Europejskiej. Planowana pomoc ma być udzielona w formie pożyczki w kwocie blisko miliarda złotych. Opinia przygotowana przez UOKiK i przekazana 13 grudnia ministrowi skarbu państwa była pozytywna _ - poinformowała rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch.

Przypomniała, że o dopuszczalności pomocy decyduje Komisja Europejska, która również monitoruje wykorzystanie otrzymanych środków. - _ UOKiK pełni rolę organu doradczego - opiniuje programy pomocowe i przypadki wsparcia indywidualnego, zanim trafią do Brukseli, oceniając ich zgodność z rynkiem wewnętrznym, a także proponuje rozwiązania mające na celu dostosowanie programów do reguł rynku wewnętrznego _ - przekazała.

Według szacunków związków zawodowych strata LOT na koniec roku może wynieść nawet 300 mln zł. Media informują, że może to być 200 mln zł. LOT za 2011 r. odnotował 145,5 mln zł straty. W 2010 r. strata miała wysokość 163,1 mln zł. W bieżącym roku spółka planowała zysk w wysokości 52,5 mln zł. Skarb Państwa ma 67,97 proc. akcji LOT, TFS Silesia - 25,1 proc., pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.

Czytaj więcej w Money.pl
LOT prosi rząd o pomoc. Na początek 400 mln zł Prezes polskiego przewoźnika jeszcze niedawno mówił, że firma jest na dobrej drodze. Teraz prosi o wsparcie.
Dreamliner wylądował! Już jest! Najnowocześniejszy pasażerski samolot świata Boeing 787 Dreamliner w barwach LOT-u wylądował na warszawskim lotnisku Chopina.
Tagi: lot, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz