Notowania

lot
23.01.2013 06:10

LOT czeka restrukturyzacja. Państwo uratuje firmę?

W tym tygodniu ścisłe kierownictwo rządu może zapoznać się ze scenariuszami dla polskich linii lotniczych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Sprawa przyszłości PLL LOT jest jeszcze przedmiotem pogłębionych analiz, dlatego MSP nie mogło zgłosić tego punktu do porządku obrad rządu - powiedział wiceminister skarbu Rafał Baniak.

_ - Celem strategicznym MSP jest utrzymanie na polskim niebie krajowej linii lotniczej w celu zapewnienia obecnym pasażerom LOT-u możliwości poruszania się po świecie. Aby ten cel osiągnąć, niezbędna jest głęboka restrukturyzacja i poprawa efektywności. Model organizacyjny, który zagwarantuje osiągnięcie tych celów, nie jest jeszcze przesądzony _ - poinformował Rafał Baniak.

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński powiedział dziennikarzom w miniony piątek, że w tym tygodniu ścisłe kierownictwo rządu może zapoznać się ze scenariuszami dla PLL LOT. - _ Pracujemy nad analizą poszczególnych scenariuszy (dla LOT - PAP) (...) Trwają daleko idące analizy _ - mówił Piechociński.

W poniedziałek otwarto koperty z nazwiskami osób startujących w konkursie na prezesa PLL LOT oraz na członka zarządu ds. handlowych, ogłoszonym przez radę nadzorczą PLL LOT po tym, jak odwołała w grudniu 2012 r. prezesa spółki Marcina Piróga. Na stanowisko prezesa spółki aplikacje złożyło 31 osób, a na członka zarządu ds. handlowych - 10. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wymogi formalne na stanowisko prezesa spółki spełniło 27 osób.

Zanim doszło do odwołania Piróga, zarząd przewoźnika w związku z trudną sytuacją spółki wystąpił do ministra skarbu o przyznanie pomocy finansowej. W pierwszej transzy poprosił o 400 mln zł, w sumie ma to być ok. 1 mld zł. Pod koniec grudnia resort skarbu przelał spółce 400 mln zł pożyczki.

W piątek wiceprezes ds. techniczno-operacyjnych w LOT Tomasz Balcerzak powiedział, że prognozowana strata PLL LOT na koniec 2012 r. może być mniejsza niż początkowo zakładano. - _ W tej chwili liczymy wszystkie koszty i wpływy. Bilans będzie zamknięty niebawem. Wydaje się, że prognozowana strata (za 2012 r.) będzie mniejsza niż początkowo zakładaliśmy. Ta strata oczywiście jest, ale maleje z roku na rok _ - mówił.

Na początku stycznia szef MSP Mikołaj Budzanowski powiedział, że strata PLL LOT na koniec 2012 r. może wynieść ok. 200 mln zł. Według różnych szacunków, m.in. związkowców, strata może sięgnąć nawet 300 mln zł. Jeszcze w ub.r. spółka planowała, że zamknie rok zyskiem w wysokości 52,5 mln zł. Polski przewoźnik za 2011 r. odnotował 145,5 mln zł straty. W 2010 r. strata wynosiła 163,1 mln zł.

Skarb Państwa ma 67,97 proc. akcji LOT, TFS Silesia - 25,1 proc., pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.

Czytaj więcej w Manager.Money.pl
Kłopoty LOT. Resort skarbu nie dostał donosu do prokuratury Sprawa ma związek z zawiadomieniem Solidarności dotyczącej niegospodarności w LOT.
Tusk wskazuje winnych probelmów LOT-u Donald Tusk pytany przez dziennikarzy, czy winny jest minister skarbu Budzanowski, stwierdził, że tego by nie powiedział.
Państwo ratuje LOT bez zgody Komisji Europejskiej. 400 milionów pomocy Jeżeli unijne organy uznają pomoc za nielegalną, oznacza to całkowity upadek spółki.
Tagi: lot, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz