Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

LOT domaga się odszkodowania. Chcą 7 mld dol.

0
Podziel się:

Przedstawiciele LOT-u nie potwierdzają tych liczb, ale przyznają, że wszystkie straty zostały już policzone.

LOT domaga się odszkodowania. Chcą 7 mld dol.
(Wojciech Strozyk/Reporter)
bECGyczV

LOT prowadzi negocjacje w sprawie odszkodowania za uziemienie Dreamlinerów. Przewoźnik domaga się wyrównania strat finansowych, które były spowodowane unieruchomieniem samolotów z powodu usterek technicznych. Miały one obsługiwać trasy transatlantyckie.

Według nieoficjalnych obliczeń, LOT stracił w ten sposób ponad siedem milionów dolarów. Przedstawiciele LOT-u nie potwierdzają tych liczb, ale przyznają, że wszystkie straty zostały już policzone.

Rzecznik firmy Marek Kłuciński powiedział, że w tej chwili prowadzone są rozmowy, od których zależy, czy odszkodowanie będzie wypłacone na podstawie porozumienia czy wyroku sądowego. Rzecznik ma jednak nadzieję, że obie strony dojdą do porozumienia i postępowanie sądowe będzie zbędne. Nie wiadomo jednak, kiedy zapadną decyzję w tej sprawie.

bECGyczX

Ekspert transportowy Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR uważa, że negocjacje mogą się toczyć przez wiele miesięcy. Po pierwsze sam Boeing z powodu usterek Dreamlinerów stracił już 500 milionów dolarów. Po drugie kilka linii lotniczych złożyło o wiele większe zamówienia na Dreamlinery niż LOT.

Straty japońskiego przewoźnika All Nippon przekraczają 150 milionów dolarów. Boeing najpierw będzie się chciał porozumieć z firmami, które mają większe roszczenia. Na korzyść polskiego przewoźnika przemawia z kolei długa, bo ponad 20-letnia współpraca z amerykańskim producentem samolotów.

W tej chwili LOT dysponuje trzema Boeingami 787. Do końca czerwca flotę zasili czwarta tego typu maszyna. Docelowo przewoźnik chce kupić osiem tego typu maszyn.

Czytaj więcej w Money.pl
LOT będzie dochodził swoich praw od Boeinga PLL LOT przygotowuje strategię w sprawie Dreamlinerów - mówi rzecznik przewoźnika Marek Kłuciński.
To pierwszy lot Dreamlinera po przerwie Eksploatację maszyn wstrzymano ponad trzy miesiące temu z powodu usterek akumulatorów.
Milionowe straty. Będzie rekompensata? Ministerstwo Skarbu szacowało w lutym, że miesięcznie uziemienie Dreamlinerów kosztuje LOT około 10 milionów złotych.
bECGycAy
business news
strategie firm
KOMENTARZE
(0)