Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pll lot
14.11.2012 06:53

LOT odebrał pierwszego Boeinga. Są dumni

- To historyczny moment, na który czekała nie tylko spółka, ale i Polska - cieszy się prezes Marcin Piróg.

Podziel się
Dodaj komentarz
(guerric/CC BY-NC-SA/Flickr)

Polskie Linie Lotnicze LOT odebrały w USA pierwszego z ośmiu zamówionych Boeingów 787 Dreamliner. Przewoźnik stał się tym samym pierwszą w Europie linią lotniczą, która ma w swojej flocie tego typu maszynę. Samolot już dzisiaj uda się w rejs z Seattle do Warszawy._ _

_ - To historyczny moment, na który czekała nie tylko spółka, ale i Polska. LOT stanie się linią z najnowocześniejszą flotą w Europie _ - powiedział prezes PLL LOT Marcin Piróg w Everett, niedaleko Seattle w Stanach Zjednoczonych podczas uroczystości przekazania liniom przez koncern aerokosmiczny Boeing pierwszej maszyny 787 Dreamliner. Wzięli w niej udział przedstawiciele polskich władz, m.in. ambasador RP w USA Ryszard Schnepf.

Boeing 787 Dreamliner miał być dostarczony LOT-owi w 2008 r. John Wojick z Boeinga podkreślił, że LOT cierpliwie czekał na swój samolot. _ - Wiemy, że nie byliśmy łatwym partnerem, dziękujemy za współpracę. Przekazujemy najnowocześniejszy samolot pasażerski świata z silnikami najnowszej generacji, produkcji Rolls-Royce'a _ - powiedział podczas uroczystości Wojick.

Piróg podkreślił, że dzięki Dreamlinerowi LOT będzie mógł uruchomić nowe połączenia m.in. do Azji. Wymiana floty i nowe kierunki mają poprawić dochodowość oraz płynność spółki. _ Dreamliner jest warunkiem koniecznym, by spółka zaczęła wypracowywać zyski, ale jednocześnie w firmie prowadzone są inne zmiany, które mają poprawić wyniki finansowe spółki _ - powiedział Piróg.

Zaznaczył, że pasażerowie LOT-u będą mieli możliwość doświadczenia komfortowej podróży lecąc Dreamlinerem do europejskich miast, zanim samolot rozpocznie regularne rejsy na dalekich trasach.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/15/m79375.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/bp;ma;zielone;swiatlo;dla;zaangazowania;w;arktyce,67,0,1196099.html) *Duży koncern uzyskał dostęp do rosyjskich złóż * Koncern BP poinformował o zawarciu porozumienia z rosyjskim konsorcjum AAR, właścicielem 50 proc. udziałów w spółce TNK-BP. W swój pierwszy komercyjny rejs z pasażerami Dreamliner PLL LOT poleci 14 grudnia z Warszawy do Pragi, następnie przez miesiąc będzie podróżował do ośmiu miast w Europie - oprócz Pragi, także do Wiednia, Monachium, Frankfurtu, Hanoweru, Kijowa, Budapesztu oraz Brukseli.

Drugi egzemplarz 787 LOT ma otrzymać na początku stycznia 2013 r., trzeci w końcu stycznia, czwarty na początku lutego, a piąty z początkiem marca. Kolejne trzy samoloty mają być dostarczone w latach 2014-2015. W sumie LOT ma otrzymać osiem maszyn tego typu.

W pierwszą podróż za Atlantyk Dreamliner Lot-u poleci 16 stycznia 2013 r. do Chicago, następnie 1 lutego odbędzie rejs do Toronto, 3 lutego pasażerowie polecą nową maszyną do Nowego Jorku, a 3 marca Boeing 787 uda się do Pekinu.

Piróg przypomniał, że w zamówionych przez PLL LOT samolotach będą trzy klasy: biznes z 18 fotelami rozkładanymi do pozycji leżącej, klasa premium economy mieszcząca 21 foteli oraz klasa ekonomiczna z 213 miejscami.

Jak zaznaczył szef spółki, nowością dla pasażerów Dreamlinera we wszystkich trzech oferowanych klasach będą wbudowane w oparcia foteli monitory. Podczas lotu będzie można na nich bez dodatkowych opłat oglądać filmy, grać w gry video, a także słuchać muzyki. Podróżni będą korzystać z nowego menu. Prezes Piróg zapowiada, że w najbliższym czasie linie powrócą do starego zwyczaju podawania alkoholu bez dodatkowych opłat, także pasażerom klasy ekonomicznej.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/85/m206933.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/apple;zaplacil;szwajcarskim;kolejom;20;mln;frankow;za;wzor;zegara,184,0,1194936.html) *Apple zapłacił miliony kolejom. Za co? * Firma Apple zapłacił szwajcarskim kolejom SBB około 20 milionów franków (16,6 mln euro) za wykorzystanie wzoru słynnego zegara dworcowego. Prezes spółki powiedział, że w najbliższą środę i czwartek LOT przygotował promocję na rejsy Dreamlinerem. Ceny biletów na połączenia europejskie mają się zaczynać od 399 zł, natomiast na rejsy transatlantyckie od 1899 zł, a do Pekinu od 1999 zł.

Koszty eksploatacji nowej maszyny w porównaniu z używanymi dotychczas przez LOT Boeingami 767 będą porównywalne. Mimo że raty leasingowe za Dreamlinera są wyższe - mniej będzie się płacić za jego obsługę techniczną i za paliwo.

Boeing 787 w porównaniu z 767 zużywa o ok. 20 proc. mniej paliwa.

Szkolenia w zakresie pilotażu nowej maszyny przeszło już 100 pilotów polskiego przewoźnika. Były one prowadzone w Gatwick w Wielkiej Brytanii pod Londynem, a także w Seattle w Stanach Zjednoczonych, gdzie swoją fabrykę ma Boeing. Szkoleniu podani byli piloci, którzy latają na Boeingach 767, 737 oraz Embraerach.

Nowy Dreamliner PLL LOT w środę wystartuje z lotniska w Seattle ok. godz. 14 czasu zachodnio-amerykańskiego. Przylot do Warszawy planowany jest w czwartek ok. godz. 10. Za sterami samolotu zasiądą polscy piloci, którym asystować będzie dwóch amerykańskich.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/109/m252525.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/zaskakujaca;decyzja;na;szczytach;microsoft,170,0,1195946.html) *Zaskakująca decyzja na szczytach Microsoft * Menadżer odpowiadający za program Windows w koncernie odszedł z firmy.

Jak powiedział prezes spółki, po wejściu w polską przestrzeń powietrzną, nowemu samolotowi LOT-u ma towarzyszyć asysta wojskowych F-16.

Boeing 787 Dreamliner, zbudowany głównie z materiałów kompozytowych, jest pierwszym samolotem średniego rozmiaru, który może latać na dalekich trasach. Zasięg maszyny wynosi od 14,2 tys. km do 15,2 tys. km; można nią polecieć bezpośrednio np. z Warszawy do Nowego Jorku czy do Pekinu. Samolot tego typu będzie mógł przewieźć od 210 do 330 pasażerów. Rozpiętość skrzydeł B787 to 60 metrów, a długość maszyny wynosi 57 m.

Pierwszą linią lotniczą, która otrzymała B787 była japońska linia All Nippon Airways (ANA). Pod koniec października ub.r. Dreamliner odbył pierwszy lot komercyjny z Tokio do Hongkongu.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezes LOT przyznaje: Nie przyszedłem tu dla pieniędzy O wynikach spółki, sprzedaży Eurolotu i kłopotach z prywatyzacją polskich linii lotniczych Money.pl rozmawia z Marcinem Pirógiem.
Polskie Linie Lotnicznie najlepsze w Europie? Polskie Linie Lotnicze LOT latają do ponad 50 miast w Europie i Ameryce Północnej.
Fiasko wielkiej prywatyzacji? Nie ma chętnych Jeden ze sztandarowych projektów resortu Mikołaja Budzanowskiego może upaść. Wycofał się inwestor z Turcji.
Tagi: pll lot, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, najważniejsze, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz