Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

LOT ogłosi upadłość? "To studnia bez dna"

0
Podziel się:

900 mln zł zostało przejedzone. Tych pieniędzy już nie ma, skoro LOT potrzebuje kolejnego wsparcia.

LOT ogłosi upadłość? "To studnia bez dna"
(sporst/CC/Flickr)
bETtfENx

Polskie Linie Lotnicze LOT powinny jak najszybciej ogłosić upadłość. Tak uważa ekspert transportowy Adrian Furgalski. Władze spółki zwróciły się do ministerstwa skarbu o udzielenie pomocy publicznej w wysokości miliarda złotych.

Aktualizacja 12:20

Warunkiem są drastyczne cięcia. Między innymi zwolnienie części załogi. Adrian Furgalski mówi, że nic już nie uratuje firmy, która od lat przynosi same straty.

bETtfENz

-_ To jest studnia bez dna. W roku 2012 LOT sprzedał całą masę udziałów w swoich spółkach zależnych, zastawił w leasingu zwrotnym budynek, w którym operuje. Jak podają źródła wewnętrzne z LOT-u, 900 mln zł zostało przejedzone. Tych pieniędzy już nie ma, skoro LOT potrzebuje kolejnego wsparcia, tym razem bezpośrednio od skarbu państwa _ - mówi Furgalski.

Ekspert przytacza historię upadku narodowego przewoźnika w Stanach Zjednoczonych Pan American.Twierdzi, że mimo likwidacji, rynek lotniczy nie przeżył załamania, a gospodarka nie ucierpiała. Adrian Furgalski wymienia też winnych trudnej sytuacji w PLL LOT.

-_ Winni są i politycy, bo odsuwali restrukturyzacje, powoływali prezesów z nadania nie merytorycznego, ale politycznego. I winny jest LOT sam sobie, bo miał zawsze przekonanie, że jako firma z tradycją, tzw. przewoźnik flagowy, narodowy nie zginie, bo cokolwiek będą politycy proponować w zakresie restrukturyzacji - związkowcy to zablokują i będzie po staremu _ - komentuje ekspert.

Warunki pomocy państwa dla LOT - u są w tej chwili przedmiotem negocjacji między ministerstwem skarbu a Komisją Europejską. Pierwsza transza pomocy ma wynieść 400 milionów złotych, tak by przewoźnik mógł utrzymać płynność finansową.

bETtfENF

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/62/m244798.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/prezes;lot;przyznaje;nie;przyszedlem;tu;dla;pieniedzy,26,0,1153306.html) *Prezes LOT przyznaje: Nie przyszedłem tu dla pieniędzy * Marcin Piróg o prywatyzacji LOT-u i wynikach spółki. Wiceminister skarbu Paweł Tamborski mówi, że LOT potrzebuje głębokiej restrukturyzacji i drastycznych zmian. - _ Jeżeli państwo ma udzielić pomocy, to ta pomoc musi mieć sens. W związku z tym program restrukturyzacji LOT-u ma doprowadzić do tego, że ta linia będzie na siebie zarabiała. Bez tego nie ma sensu używać publicznych pieniędzy _- stwierdził wiceminister.

Sprawa pomocy dla LOT-u została już skierowania do zbadania przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Toczą się także rozmowy z Brukselą. - _ W tej chwili to jest kwestia udzielenia finansowania na ratowanie firmy. Musimy na tę pomoc publiczną uzyskać zgodę Unii Europejskiej, to jest kwestia najbliższych kilku tygodni _ - powiedział Paweł Tamborski.

Restrukturyzacja LOT-u ma dotknąć każdego działu firmy. Drastyczne cięcia odczuje między innymi załoga, która musi liczyć się ze zwolnieniami. Zła kondycja LOT-u tłumaczona jest trudną sytuacją na rynku lotniczym. Rząd nie chce dopuścić do upadku przewoźnika dlatego, że przełożyło by się to na cały rynek usług lotniczych w Polsce, na przykład porty lotnicze.

Według Roberta Skalskiego, szefa Związku Zawodowego Naziemnego Personelu Lotniczego, ani zwolnienia, ani pomoc publiczna nie uratują LOT-u od upadłości. Po godzinie 13 zarząd spółki ma przedstawić przedstawicielom związków plan ratunkowy dla firmy. Spółka zwróciła się do ministerstwa skarbu państwa o pomoc publiczną, której wysokość szacuje się na ponad miliard złotych. Warunkiem pomocy są między innymi zwolnienia wśród załogi. W firmie nie już jednak ma kogo zwalniać.

bETtfENG

- _ Nie wiem nawet skąd mogliby zwalniać tych ludzi. W firmie jest 500 pilotów i 800 stewardess, a reszta to są pracownicy administracyjni i zwolnienia w cały czas trwają _ - wylicza Skalski. Zdaniem związkowca coraz bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest kontrolowana upadłość firmy.

- _ LOT pójdzie drogą szwajcarską i ogłosi kontrolowaną upadłość. Po prostu zmieni nazwę. Nie sądzę, żeby zachował logo, bo wierzyciele mogą się jednak upominać, jeśli firma jest kontynuacją. Szwajcarskie linie upadły, zmieniły swoją nazwę, pozbyły się wierzycieli, dogadały się z nimi w jakiś sposób, ale nie wiem czy LOT będzie miał taka możliwość _ - zastanawia się związkowiec.

Czytaj więcej w Money.pl
LOT prosi rząd o pomoc. Na początek 400 mln zł Prezes polskiego przewoźnika jeszcze niedawno mówił, że firma jest na dobrej drodze. Teraz prosi o wsparcie.
LOT pierwszym takim przewoźnikiem w Europie Pierwszy Boeing 787 Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT może wykonywać komercyjne rejsy z pasażerami oraz z cargo.
"To wielki dzień dla LOT-u, ale też dla Polski" Podczas uroczystego powitania samolotu w czwartek po południu prezes Piróg powiedział, że odebranie maszyny to jedno z tych wydarzeń, które zapisze się w ponad 80-letniej historii przewoźnika.
bETtfEOa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)