Notowania

lot
05.10.2010 15:13

LOT tnie. Górale przesiądą się do Lufthansy

LOT zamierza zlikwidować bezpośrednie połączenie z Krakowa do Chicago.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sporst/CC/Flickr)

Złe wyniki finansowe i niekorzystne uwarunkowania lotniska w Balicach - to główne powody zapowiadanej przez LOT likwidacji bezpośrednich połączeń między Krakowem a Chicago - poinformowało biuro prasowe spółki. Z planów LOT niezadowoleni są górale.

O zamiarze likwidacji bezpośredniego połączenia z Małopolski do USA PLL LOT poinformował w sierpniu br. Ostatni rejs transatlantycki z Krakowa do Chicago ma się odbyć 27 października.

_ - Decyzja o likwidacji tego połączenia wynika z wewnętrznych analiz LOT-u, które wykazały, iż było ono nierentowne _ - poinformował PAP rzecznik PLL LOT Jacek Balcer.

Według danych przewoźnika, strata na trasie Kraków - Chicago - Kraków wyniosła w okresie od lipca 2009 r. do czerwca 2010 r. ponad 12,2 mln zł. Tylko w ciągu ostatniego roku wynik finansowy tego połączenia pogorszył się o ponad 1,3 mln zł.

Likwidację połączenia LOT tłumaczy również tym, że pas startowy na lotnisku w Balicach jest zbyt krótki, aby samolot mógł wystartować ze wszystkimi miejscami zajętymi przez pasażerów. Z tego powodu, zależnie od warunków atmosferycznych, trzeba latać z miejscami pustymi - np. gdy samolot może zabrać 243 pasażerów, z Krakowa odlatuje maksymalnie z od 184 do 203 osobami. LOT tłumaczy też, że małe jest zainteresowanie najdroższymi miejscami w klasie biznes.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t112036.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;chca;panowac;na;polskim;niebie;lot;zniknie,196,0,684484.html) Niemcy chcą panować na polskim niebie. LOT zniknie?

Z lotów na tej trasie korzystają głównie mieszkańcy południowej Małopolski oraz Polonia amerykańska. Informacja PLL LOT o likwidacji połączenia zbulwersowała mieszkańców Podhala. Wielu górali regularnie odwiedza swoje rodziny w Stanach Zjednoczonych, a największe skupisko góralskiej Polonii jest w Chicago. Z interpelacją w sprawie likwidacji połączenia wystąpił do ministra skarbu Aleksandra Grada poseł PO z Podhala Andrzej Gut-Mostowy. Poseł ma się w tej sprawie spotkać z ministrem.

Niezadowolenie z powodu likwidacji połączenia wyraził również Związek Podhalan. _ - Górale zawsze korzystali z krajowego przewoźnika, ze względu na polską obsługę i wygodne, bezpośrednie połączenie _ - powiedział prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan Maciej Motor-Grelok.

Jak dodał, na likwidacji połączenia transatlantyckiego przez LOT skorzysta zapewne niemiecka Lufthansa, oferując połączenie z Krakowa przez Monachium do Chicago z polskojęzyczną obsługą. _ - Wszystko wskazuje na to, że górale przesiądą się na samoloty niemieckiego przewoźnika, oferującego tańsze i dogodniejsze połączenie _ - podsumował Motor-Grelok.

Aby stworzyć mieszkańcom Małopolski możliwość skorzystania z samolotów wylatujących do Stanów Zjednoczonych, LOT uruchomi od 31 października dwa dodatkowe połączenia lotnicze Krakowa z Warszawą - będzie na tej trasie pięć rejsów dziennie.

Atlantyckie połączenia z Krakowa cieszyły się sporą popularnością. W przeszłości w sezonie letnim w rozkładzie było pięć lotów tygodniowo do Chicago i dwa do Nowego Jorku. Na zimę zostawały 1-2 połączenia do Chicago. W latach 90. przez dwa lata utrzymywano też sezonowe połączenie do Toronto w Kanadzie. Pierwszy kursowy samolot PLL LOT z Nowego Jorku do Krakowa wylądował na lotnisku w podkrakowskich Balicach 7 grudnia 1997 roku. Dzień później przyleciał pierwszy bezpośredni samolot z Chicago.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t95096.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lot;poprawia;wyniki;finansowe,119,0,676215.html) LOT poprawia wyniki finansowe Od początku roku linia lotnicza przewiozła prawie 2,5 miliona pasażerów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t86439.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/lot;zrezygnuje;z;lotow;krajowych,21,0,561173.html) LOT zrezygnuje z lotów krajowych? PLL LOT ma już 1,15 mld zł długów. Ratując firmę akcjonariusze mogą sprzedać EuroLOT.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t96698.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lot;moze;szybciej;dostac;dreamlinery,155,0,621211.html) LOT może szybciej dostać Dreamlinery Pierwsze Dreamlinery mogą się pojawić jesienią 2011 roku, a nie jak wcześniej zapowiadano w 2012.
Tagi: lot, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz