Notowania

lotniska w polsce
08.03.2014 09:29

Lotniska w Polsce. Będzie linia kolejowa do portu lotniczego "Mazury"

Budowa 1,6-kilometrowego odcinka kolejowego umożliwi pasażerom dojazd z Olsztyna do portu lotniczego w Szymanach, którego budowa ma się wkrótce rozpocząć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tab59/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Do 60 mln zł ma kosztować budowa 1,6 kilometrowego odcinka linii kolejowej z Szyman do planowanego terminalu Portu Lotniczego Mazury w Szymanach oraz znajdującego się na trasie lokalnego centrum sterowania ruchem - podał rzecznik PLK PKP Maciej Dutkiewicz.

W najbliższych dniach spółka Polskich Linii Kolejowych PKP wystąpi do marszałka województwa warmińsko-mazurskiego z wnioskiem o dofinansowanie budowy tej nitki kolejowej z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury.

- _ Potem spółka kolejowa rozpocznie przetarg na wykonawcę inwestycji kolejowej. Zakładamy, że budowę nitki rozpoczniemy jesienią tego roku, a zakończymy w 2015 roku _ - podał Dutkiewicz. Zaznaczył, że koszt budowy szacowany jest na kwotę do 60 mln zł, konkretna wycena znana będzie po wyłonieniu wykonawcy w przetargu.

Budowa 1,6 kilometrowego odcinka kolejowego umożliwi pasażerom dojazd z Olsztyna do portu lotniczego w Szymanach, którego budowa ma się wkrótce rozpocząć. Pierwsi pasażerowie mają z niego skorzystać w 2015 roku.

Gotowy jest już 55-kilometrowy zmodernizowany odcinek linii kolejowej między Olsztynem przez Szczytno do stacji Szymany. Wymieniono na nim tory, zbudowano 7 nowych peronów na kolejnych stacjach, przebudowano przejazdy kolejowe, a także mosty i wiadukty. Wymieniono także infrastrukturę telekomunikacyjną i elektryczną.

Koszt całego projektu modernizacji linii kolejowej między Olsztynem a portem lotniczym Mazury oceniono na 115 mln zł; dofinansowanie unijne wynosi 68 mln zł.

Jak zapewniają kolejarze na zmodernizowanej linii kolejowej prędkości pociągów zwiększą się z 70 do 100 km na godzinę, a na linii ze Szczytna do Szyman będą jeździć nawet 110 kilometrów na godzinę. Przejazd z Olsztyna do Szyman zajmie od 45 do 49 minut w zależności od tego, czy pociągi będą zatrzymywać się na stacjach czy jechać bezpośrednio na lotnisko.

Lotnisko ma ruszyć w drugiej połowie 2015 roku, jego budowa ma kosztować 200 mln zł. Budowa lotniska ma być sfinansowana w 76 proc. z dotacji unijnych. Przygotowaniami do rozpoczęcia budowy lotniska w Szymanach zajmuje się spółka samorządu wojewódzkiego _ Warmia i Mazury _.

Lotnisko w Szymanach powstanie w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Przed i w czasie II wojny światowej korzystało z niego lotnictwo niemieckie, a po jej zakończeniu polskie lotnictwo wojskowe. Od 1996 r. na mocy decyzji ministra obrony narodowej służyło potrzebom lotnictwa cywilnego. W latach 1998-2003 Port Lotniczy Szymany obsługiwał ruch samolotów pasażerskich, a liczba operacji lotniczych wahała się od 180 do 928 rocznie. Obecnie lotnisko nie prowadzi regularnych połączeń lotniczych.

Czytaj więcej w Money.pl

* [ ( http://static1.money.pl/i/h/80/m94288.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/lotniska;lokalne;czekaja;na;mozliwosc;publicznego;wsparcia;inwestycji,204,0,1479116.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Lotniska czekają na publiczne pieniądze ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/lotniska;lokalne;czekaja;na;mozliwosc;publicznego;wsparcia;inwestycji,204,0,1479116.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/129/m246145.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/poznanskie;lotnisko;obniza;oplaty;za;uslugi,130,0,1458818.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Lotnisko obniża opłaty za usługi. Ceny biletów... ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/poznanskie;lotnisko;obniza;oplaty;za;uslugi,130,0,1458818.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/11/m274955.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ulc;obniza;oplaty;za;starty;i;ladowania;samolotow,177,0,1450417.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Bilety lotnicze potanieją? Spadają opłaty ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ulc;obniza;oplaty;za;starty;i;ladowania;samolotow,177,0,1450417.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/130/m216194.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/lotniska;w;polsce;wroclawski;port;lotniczy;dostal;business;traveller;award,87,0,1442391.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Nagroda dla wrocławskiego lotniska ]( http://manager.money.pl/news/artykul/lotniska;w;polsce;wroclawski;port;lotniczy;dostal;business;traveller;award,87,0,1442391.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
Tagi: lotniska w polsce, mazury, business news, strategie firm, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, strategie, z rynku
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz