Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lotnisko w berlinie
17.08.2013 12:10

Lotnisko BER w Berlinie zacznie działać wiosną

Otwarcie najbardziej prestiżowej publicznej inwestycji w Niemczech było już trzy razy przekładane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(jonworth-eu/CC/Flickr)

Nowy port lotniczy w Berlinie BER, którego otwarcie było już trzykrotnie przekładane z powodów technicznych, rozpocznie działalność, początkowo na niewielką skalę, w marcu lub kwietniu 2014 roku - postanowiła rada nadzorcza BER.

Zwolennikiem szybkiego uruchomienia części lotniska, pozwalającego na start początkowo 10 samolotów dziennie i odprawę około 1500 pasażerów, jest dyrektor portu lotniczego Hartmut Mehdorn. Rada nadzorcza zaakceptowała na posiedzeniu wczoraj wieczorem ten plan, pomimo zastrzeżeń innych członków kierownictwa ostrzegających, że może to opóźnić dokończenie całej inwestycji - podała agencja dpa.

Plan Mehdorna zakłada przystosowanie północnego skrzydła portu lotniczego, które miało służyć jako poczekalnia, do pełnej obsługi pasażerów. Linie lotnicze z innych berlińskich lotnisk - najpierw z Tegla, potem z Schoenefeld - miałyby następnie stopniowo przenosić się do nowego portu lotniczego.

Nadal nie wiadomo, kiedy nastąpi zakończenie całej inwestycji i całkowite otwarcie lotniska. Mehdorn zapowiedział, że propozycję z konkretną datą przedstawi za dwa do trzech miesięcy. _ - To musi być termin, który będzie mógł być bezwzględnie dotrzymany _ - powiedział dyrektor BER. Niemiecki tabloid _ Bild _ podał, że otwarcie lotniska odbędzie się najwcześniej w lecie 2015 roku.

Pierwotnie międzynarodowy port lotniczy im. Willy'ego Brandta miał być oddany do użytku w czerwcu 2012 roku. Trzy tygodnie przed planowanym otwarciem okazało się jednak, że termin nie zostanie dotrzymany ze względu na niesprawny system ochrony przeciwpożarowej. Kolejne dwa terminy - na wiosnę i jesienią 2013 roku - też nie zostały zrealizowane.

Budowa BER jest największą i najbardziej prestiżową publiczną inwestycją w Niemczech ostatnich lat. Udziałowcami spółki budującej lotnisko są kraje związkowe Berlin i Brandenburgia oraz niemieckie państwo. Koszt inwestycji, szacowany początkowo na 2,5 mld euro, wzrósł do 4,3 mld euro. Jak piszą niemieckie media, ostateczny koszt może być wyższy o kolejne 400 mln euro.

Nowe berlińskie lotnisko, powstające w Brandenburgii na południe od Berlina w pobliżu dawnego lotniska Schoenefeld, ma zastąpić zamknięty pięć lat temu Tempelhof oraz pełniący obecnie funkcję głównego berlińskiego portu lotniczego Tegel na północy miasta. Ma obsługiwać 27 milionów pasażerów rocznie i będzie tym samym trzecim co do wielkości, po Frankfurcie nad Menem i Monachium, portem lotniczym w Niemczech. Dyrekcja nowego lotniska zabiega także o polskich pasażerów, szczególnie z położonego w pobliżu granicy Szczecina.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakująco dobre wyniki w Niemczech Z prognoz wynikało, że gospodarka urośnie o 0,6%. Na dobre dane wpłynęła głównie stabilna konsumpcja wewnętrzna i przyspieszenie w inwestycjach - twierdzą eksperci.
Merkel ujawnia swoje plany na przyszłość Angela Merkel zapewniła, że w przypadku zwycięstwa w wyborach do Bundestagu, chce pozostać na stanowisku kanclerza przez całą czteroletnią kadencję.
Energetyczny gigant przeniesie się do Polski? Niemiecki koncern może w ramach planowanego cięcia kosztów o dwa miliardy euro rocznie przenieść część miejsc pracy z Niemiec do Polski - podał _ Handelsblatt _.
Tagi: lotnisko w berlinie, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz