Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lotnisko Heathrow bije rekordy. Tak nigdy nie było

0
Podziel się

Rok 2012 był rekordowy dla lotniska Heathrow, które obsłużyło 70 mln pasażerów.

Lotnisko Heathrow bije rekordy. Tak nigdy nie było
(PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS)
bEgwSxNN

Rok 2012 był rekordowy dla lotniska Heathrow, które obsłużyło 70 mln pasażerów - podał portal BBC News. Liczba pasażerów wzrosła o 0,9 proc. w porównaniu z 2011 rokiem, głównie dzięki wzrostowi o 3,2 proc. na trasach do Ameryki Północnej.

Rekordowym miesiącem okazał się grudzień zeszłego roku, kiedy liczba pasażerów latających do Chin wzrosła o 23 procent.

Większa liczba pasażerów związana jest z faktem, że wzrósł wskaźnik, jakim jest stopień obłożenia samolotów przez podróżnych. Wyniósł on w 2012 roku 75,6 proc. (w 2011 roku było to 75,2 proc.). Jednocześnie wzrosła średnia liczba miejsc w samolocie - ze 194,8 do 197,4, co oznacza, że średnio każdy samolot na Heathrow przewoził w ubiegłym roku prawie 2 proc. pasażerów więcej niż rok wcześniej.

bEgwSxNP

Zarazem, wzrost ruchu pasażerskiego został nieco przyhamowany przez spadek - o 1,3 proc. - przepływu ładunków przez ten port lotniczy.

Sposób, w jaki rozkładał się przepływ pasażerów odzwierciedla kondycję gospodarczą poszczególnych regionów - zauważa BBC.

I tak, liczba pasażerów podróżujących do Brazylii wzrosła o 21,6 proc. w związku z większą liczbą rejsów do tego kraju. Podróżujących do Azji Wschodniej było o 6,2 proc. więcej, bowiem Japonia odżyła już po tsunami z 2011 r., i gdy w grudniu 2012 r. uruchomiono nowe trasy, liczba pasażerów wzrosła o 14,8 procent.

Spadła natomiast liczba podróżujących do dotkniętych kryzysem krajów południa UE: Portugalii, Włoch, Grecji i Hiszpanii. Łącznie było ich w 2012 roku o 4,5 proc. mniej niż w poprzednim roku.

bEgwSxNV

Liczba pasażerów latających na Bliski Wschód wzrosła o 3,4 proc. wraz z ustabilizowaniem się sytuacji politycznej w tym regionie. Do Indii i Afryki udało się natomiast mniej osób, niż w roku poprzednim, co jest związane z ograniczaniem przez linie lotnicze połączeń do tych regionów.

Tracą one na ważności w porównaniu z połączeniami do krajów, które odnotowują wyższy wzrost gospodarczy.

Czytaj więcej w Money.pl
Linie Emirates kupiły luksusowe autobusy. Po co? Emirates zrobiło ankietę wśród klientów, którzy korzystają z najdroższych lotów i okazało się, że najbardziej nie lubią momentu, gdy z samolotu muszą wsiąść do zapchanego autobusu.
Wizz Air opuszcza lotnisko. Co z pasażerami? Węgierska linia Wizz Air przenosi od wtorku 18 grudnia do 6 stycznia 2013 r. wszystkie swoje połączenia z podwarszawskiego lotniska w Modlinie na warszawskie Lotnisko Chopina
Nie tylko w Polsce. Europa też sobie nie radzi Linie europejskie borykają się w tym roku z problemami finansowymi i proszą rządy o pomoc.
bEgwSxOq
business news
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)