Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
business news
25.11.2012 08:46

Lotnisko powodem gwałtownych protestów. Nie chcą go tu

Policjanci przeciw demonstrantom użyli armatek wodnych, ci w odpowiedzi ciskali w stróżów prawa kamieniami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(brytta/iStockphoto)

Co najmniej siedem osób zostało rannych w czasie gwałtownych protestów przeciw budowie nowego lotniska w Nantes, na zachodzie Francji. Manifestanci zwrócili się też przeciw premierowi Jean-Marcowi Ayrault, zwolennikowi projektu i do niedawna merowi tego miasta.

Przed prefekturą w Nantes zebrało się kilka tysięcy przeciwników budowy lotniska. Policjanci przeciw demonstrantom użyli armatek wodnych, ci w odpowiedzi ciskali w stróżów prawa kamieniami.

Jak podało francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych, wśród rannych jest jeden policjant, który stracił przytomność, gdy trafiono go kostką brukową. Ranni zostali jeszcze dwaj żandarmi i czterech uczestników protestu. Policja zatrzymała też dziewięć osób, które wzięły udział w blokadzie przyszłego miejsca budowy.

Reprezentujący Partię Socjalistyczną (PS) Jean-Marc Ayrault zajmował urząd mera Nantes od 1989 roku do maja 2012. Już jako premier zobowiązał się do _ zaangażowania rządu w rozwój ekonomiczny i społeczny _ północnego zachodu Francji (tzw. Grand Ouest, obejmującego Bretanię, Kraj Loary i Dolną Normandię), w tym przeniesienie głównego lotniska w Nantes do gminy Notre-Dame-des-Landes, około 30 km na północ od miasta.

Obecne lotnisko Nantes Atlantique znajduje się kilka kilometrów od centrum miasta i ma tylko jeden pas startowy. Nowy port lotniczy ma według planów być zdolny do przyjęcia rocznie 4,5 mln pasażerów i pozwolić na lądowanie wszystkich typów maszyn, w tym jednego z największych samolotów świata - Airbusa A380.

Prace budowlane mają ruszyć w przyszłym roku. Tymczasem - jak podaje agencja France-Presse - resorty środowiska, transportu i rolnictwa w Paryżu oświadczyły, że nie pozwolą na rozkopanie terenu do czasu uzyskania ekspertyz specjalistów ds. ochrony bioróżnorodności oraz stref wilgotnych.

Koszt budowy nowego lotniska w Nantes szacuje się na 550 mln euro. Prace budowlane i obsługę portu na 55 lat zlecono spółce Vinci, realizującej we Francji wielkie projekty publiczne.

Czytaj więcej w Money.pl
Potężna inwestycja zakończy się klapą? Koszty budowy lotniska pod Berlinem, przekroczyły plany inwestorów o ponad półtora miliarda euro. Końca nie widać.
Koniec budowy na lotnisku. Za 300 mln zł Nowy terminal będzie mógł obsłużyć do 3 milionów pasażerów rocznie. A docelowo nawet siedem milionów.
Terminal za 100 mln zł już gotowy 15 miesięcy trwała budowa na podrzeszowskim lotnisku w Jasionce.
Tagi: business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz