Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lotnisko w Poznaniu chce ugody w sprawie hałasu

0
Podziel się

Zarząd poznańskiego lotniska zaproponował mieszkańcom ugodowe wypłacanie odszkodowań z tytułu ustanowienia obszaru.

Lotnisko w Poznaniu chce ugody w sprawie hałasu
(twicepix/CC/Flickr)
bDIcNJHF

Ugodę w sprawie odszkodowania za hałas zaproponował mieszkańcom obszaru ograniczonego użytkowania wokół lotniska Ławica w Poznaniu zarząd Portu Lotniczego Poznań Ławica - poinformowała rzecznik lotniska Hanna Surma.

30 stycznia Sejmik województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę o utworzeniu obszaru ograniczonego użytkowania wokół lotniska. Jest to 10,16 km kw. i według wstępnych szacunków około 6 tys. właścicieli nieruchomości z tego terenu będzie mogło wystąpić o odszkodowania w związku z hałasem generowanym przez lotnisko.

Zarząd poznańskiego lotniska zaproponował mieszkańcom ugodowe wypłacanie odszkodowań z tytułu ustanowienia obszaru. W ramach proponowanej procedury, lotnisko zorganizuje i opłaci modernizację akustyczną nieruchomości, a mieszkaniec zrzeknie się wszelkich roszczeń wobec lotniska.

bDIcNJHH

_ - Zawarcie ugody oznacza dla właściciela nieruchomości minimum formalności, możliwie szybki czas zaspokojenia roszczenia, brak konieczności ponoszenia nakładów finansowych _ - powiedziała Surma.

Ugody można zawierać do listopada 2013 roku. W październiku 2014 domy i mieszkania chętnych mogą zostać zmodernizowane. Mieszkańcy, którzy nie skorzystają z tej możliwości, będą mogli wystąpić na drogę sadową.

Obecnie na lotnisku trwają prace związane m.in. z rozbudową terminala pasażerskiego, który przed Euro 2012 zyska nową strefę przylotów wraz z sortownią bagażu oraz pomieszczeniami technicznymi i biurowymi.

Po modernizacji lotnisko będzie mogło rocznie obsłużyć 3,5 mln pasażerów, obecnie - 1,5 mln. Wartość rozbudowy terminala to 117 mln zł.

bDIcNJHN

Przed mistrzostwami Euro 2012 zbudowana zostanie też droga kołowania i nowe miejsca postojowe dla samolotów. Wartość tej inwestycji to prawie 63 mln zł.

Po zakończeniu rozbudowy lotniska spółka Ławica jest zobowiązana do wykonania badań poziomu hałasu i przedstawienia go w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Czytaj w Money.pl
Terrorysta nie może być stary? Luzują kontrole Amerykańskie władze luzują kontrole na lotniskach wobec osób starszych.
Terminal kosztował 300 mln zł. Odleciał pierwszy samolot Lotnisko przejdzie prawdziwy test jednak dopiero jutro.
bDIcNJIi
Źródło:
KOMENTARZE
(0)