Notowania

Przejdź na
prawo
12.03.2013 13:54

Lotos dostanie gigantycznie odszkodowanie

Rozpoczęcie wydobycia na norweskim złożu Yme, planowane początkowo na 2009 rok, było wielokrotnie przekładane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)
Prezes grupy Lotos, Paweł Olechnowicz<br>

470 mln dolarów odszkodowania zapłaciła holenderska spółka SBM Offshore (właściciel platformy wydobywczej) udziałowcom koncesji Yme na szelfie norweskim - informuje Grupa Lotos. 20-procentowym udziałowcem koncesji jest spółka Lotos E&P Norge.

Rzecznik Grupy Lotos Marcin Zachowicz poinformował w komunikacie, że Talisman Energy (operator złoża Yme) i SBM Offshore ogłosiły, że zostało zawarte porozumienie w sprawie usunięcia wadliwej platformy ze złoża Yme.

Rozpoczęcie wydobycia na norweskim złożu Yme, planowane początkowo na 2009 rok, było wielokrotnie przekładane - najpierw ze względu na opóźnienia przy budowie platformy w stoczni w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a następnie w efekcie wykrytych już w Norwegii usterek platformy. Według ostatnich ustaleń mogły one skutkować nawet zawaleniem się platformy przy trudnych warunkach pogodowych. Lotos kupił 20 proc. udziałów w złożu Yme w 2008 roku.

_ Dla spółki Lotos E&P Norge oznacza to (zawarte porozumienie - red.) oczekiwany od dłuższego czasu powrót do działań technicznych, docelowo związanych z uruchomieniem produkcji lub sprzedaży udziałów, co stanowi właściwy krok w kierunku odzyskania wszystkich zainwestowanych w ten projekt środków _ - czytamy w komunikacie.

_ Talisman Energy działając w imieniu udziałowców koncesji, zobowiązał się do wykonania niezbędnych prac przygotowawczych na platformie i usunięcia jej ze złoża; do SBM Offshore będzie należało przetransportowanie platformy do portu oraz jej utylizacja _ - podano w komunikacie.

Zachowicz poinformował, że w zakresie dalszej ekspansji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym Lotos planuje w tym roku zakup udziałów w koncesjach wydobywczych, co pozwoli m.in. uruchomić tzw. tarczę podatkową i uzyskać zwrot pozostałej części kapitału zainwestowanego w Yme.

Łączne udokumentowane zasoby ropy naftowej przypadające w udziale spółce Lotos E&P Norge wynoszą 12,95 mln baryłek. Według średniorocznych cen z 2012 roku stanowi to wartość ok. 1,45 mld USD, czyli ok. 4,6 mld złotych.

Lotos to drugi największy producent ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce i jedyna krajowa firma, która wydobywa te surowce na Morzu Bałtyckim. Koncern działa również w Norwegii i na Litwie, gdzie poprzez spółkę Lotos Geonafta jest największym producentem ropy naftowej w tym kraju. Łączne zasoby ropy naftowej dla koncesji, którymi zarządza Lotos, wynoszą ponad 51 mln baryłek.

Czytaj więcej w Money.pl
Państwo zniszczyło mu życie. Teraz płaci 300 tys. zł zadośćuczynienia przyznała dzisiaj Izba Wojskowa Sądu Najwyższego płk. rez. Januszowi Wawrzynowowi za zatrzymanie i aresztowanie pod bezpodstawnym zarzutem doprowadzenia do zakupu wadliwego sprzętu.
Tanieje benzyna. Lotos obniża ceny Od środy Grupa Lotos obniża ceny hurtowe benzyny bezołowiowej 95 o 16 zł.
Strauss-Kahn dostanie odszkodowanie Francuski sąd odmówił zakazu publikacji książki Marceli Iacub o jej romansie z byłym szefem Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique'em Strauss-Kahnem.
Tagi: prawo, lotos, business news, strategie firm, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, strategie, z rynku, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz