Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
heathrow
20.01.2013 09:13

Loty odwołane. Lotniska przegrywają z zimą

Heathrow jest najruchliwszym europejskim lotniskiem. Obecnie odwołanych zostało 20 proc. wyznaczonych na dziś odlotów i przylotów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(bribriTO/CC/Flickr)

Trzeci dzień z rzędu lotnisko Heathrow pod Londynem przegrywa z zimą. 20 proc. odlotów i przylotów (260 na ok. 1300) wyznaczonych na dziś zostało odwołanych. Wielu pasażerów koczuje na lotnisku czekając na odlot.

Aktualizacja: godz. 12.50

Wczoraj odwołano ogółem 111 połączeń, z czego 101 to loty British Airways, co tłumaczono tym, że po piątkowych zakłóceniach samoloty były nie tam, gdzie być powinny. Powodem odwołań w niedzielę są nowe opady śniegu i zła widoczność - donoszą media.

W piątek odwołano ogółem ponad 400 odlotów i przylotów. W wypowiedziach pasażerowie dają wyraz swej frustracji. Jeden z nich porównał Heathrow do obozu dla uchodźców.

Władzom lotniska mają za złe, że dzisiejsze połączenia odwołano na wiele godzin przed spodziewanymi opadami śniegu. Ok. 3 tys. podróżnych umieszczono w pobliskich hotelach, ale kilkuset musiało spędzić noc na lotnisku.

Największy operator na Heathrow, linie British Airways (BA), obwiniają ośrodek kontroli ruchu za to, że zmniejszył liczbę odprawianych lotów i maszyn, którym udzielał zgody na lądowanie. W najgorszym czasie odprawiał tylko 6 maszyn na godzinę. W normalnych warunkach z Heathrow w ciągu godziny startuje ich kilkadziesiąt.

Część lotów odwołano, dlatego że personel BA czekając na zgodę na odlot przewyższył limit godzin pracy i musiał zejść ze zmiany, mimo iż nie było dla niego zastępstwa. W takiej sytuacji pasażerowie musieli wrócić na lotnisko i czekać na nową odprawę. Niektórzy mieli trudności ze zlokalizowaniem bagażu.

Administrator Heathrow BAA (British Airport Authority) twierdzi, że BA zbyt wolno odladza maszyny, które w tym czasie stoją na stanowiskach i je blokują.

Pasażerowie, którzy w tym czasie wylądowali nie mogą w związku z tym wyjść z samolotów, a pasażerów przygotowujących się do odlotu nie można wprowadzić na pokład. Linie BA zaprzeczają, że oczyszczenie maszyn z lodu zajmuje im dłużej niż powinno.

Według BAA, powodem trudności jest to, że Heathrow działa na pełnych obrotach, wykorzystując 98,2 proc. potencjału. Stąd w przypadku zakłóceń nie ma niewykorzystanych mocy, które może zaangażować z krótkim wyprzedzeniem.

Heathrow jest najruchliwszym europejskim lotniskiem pod względem liczby pasażerów korzystających z niego. W 2012 r. przez lotnisko przewinęło się 70 mln pasażerów. Okoliczni mieszkańcy sprzeciwiają się planom budowy trzeciego pasa.

W 2010 r., gdy z powodu opadów śniegu Heathrow musiał się całkiem zamknąć, operator lotniska zainwestował 36 mln funtów w sprzęt do odśnieżania.

Francja i Niemcy też z problemamiPodobnie sytuacja przedstawia się we Francji. Ruch na paryskich portach lotniczych: Orly i Roissy-Charles De Gaulle poważnie zakłóciły dziś rano opady śniegu. Około 40 procent lotów zostało odwołanych na żądanie Naczelnej Dyrekcji Lotnictwa Cywilnego (DGAC) - powiadomiła administracja lotnisk (ADP). Dlatego radzi pasażerom, by zanim pojadą na lotnisko upewnili się, czy ich lot nie został wstrzymany.

Linie Air France ogłosiły, że gwarantują wszystkie rejsy dalekodystansowe, ale tylko 60 procent lotów na krótki i średni dystans. Możliwe są też opóźnienia i odwołania lotów w ostatniej chwili - ostrzegł ten przewoźnik.

DGAC jeszcze wczoraj zaapelowała do linii lotniczych o zmniejszenie liczby lotów o 40 procent, tak więc anulowanie rejsów było oczekiwane - wskazała rzeczniczka ADP. Ostrzegła zarazem, że w niedzielę rano spodziewane są dalsze opady śniegu, tak więc możliwe są również kolejne zakłócenia.

ADP powiadomiła też, że dojazd na oba lotniska jest utrudniony. Roissy-Charles de Gaulle to największy paryski terminal, Orly jest głównym francuskim portem lotniczym obsługującym połączenia w ruchu krajowym.

Z powodu śniegu i oblodzenia także na największym niemieckim lotnisku we Frankfurcie nad Menem tylko do południa odwołano 130 lotów - podała agencja dpa.

_ - Sytuacja jest napięta _ - powiedział rzecznik Fraportu - właściciela i operatora lotniska Frankfurt Airport. Start samolotów opóźnia się, ponieważ z maszyn trzeba usunąć warstwę lodu. Problemy na lotnisku we Frankfurcie wystąpiły już wczoraj, kiedy to z powodu złej pogody odwołano 17 lotów.

Czytaj więcej w Money.pl
Heathrow zasypane. Odwołali 100 rejsów Linie British Airways - największy operator lotniska - ostrzegły pasażerów przed dalszymi zakłóceniami.
Poznań: Mgła utrudnia pracę lotniska Opóźnienia samolotów, przekierowania na inne lotniska i możliwość odwołania wieczornych przylotów i porannych odlotów - to skutek dzisiejszej mgły.
Okęcie będzie mogło przyjąć więcej pasażerów Od kilkunastu dni trwają przygotowania do ponownego uruchomienia, tylko na Euro 2012, dawnego terminalu Etiuda.
Tagi: heathrow, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz