Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mafia we Włoszech. W Neapolu nie godzą się na kręcenie serialu o kamorrze

0
Podziel się:

Burmistrz Neapolu uważa, że większość mieszkańców Scampii, uchodzącej za matecznik mafiozów, prowadzi normalne życie i jest praworządna.

Mafia we Włoszech. W Neapolu nie godzą się na kręcenie serialu o kamorrze
(Sonic Julez/CC/Flickr)

Zarząd neapolitańskiej dzielnicy Scampia, uważanej za matecznik kamorry, nie zgodził się na to, by na jej terenie nakręcono serial według głośnej książki Roberto Saviano _ Gomorra _. Dość prezentowania negatywnego wizerunku Neapolu - oświadczyły władze miasta.

Sprawa wywołała szeroką dyskusję, która zbiegła się w czasie ze wzrostem mafijnej przestępczości i porachunków na tym tle w stolicy Kampanii, gdzie giną także przypadkowi ludzie.

Scampia to według włoskiej policji i wymiaru sprawiedliwości największy w Europie rynek handlu narkotykami, gdzie bez przerwy trwa walka gangów przestępczości zorganizowanej o kontrolę nad nim.

- _ Scampia to nie tylko kamorra _ - stwierdził szef władz dzielnicy Angelo Pisani, który nie wyraził zgody na zdjęcia do serialu przygotowywanego do emisji w 2014 w telewizji Sky Italia. Uznał, że to _ instrumentalne wykorzystywanie wizerunku i miejsca, które wyrządzi im szkodę _. Zapowiedział jednocześnie, że sprzeciwi się wszelkim próbom wypaczenia obrazu tej części Neapolu, gdzie - jak podkreślił - _ mieszkają przede wszystkim ludzie prawi _.

- _ Nie zgodzimy się na niszczenie teraźniejszości i przyszłości wielu młodych ludzi, którzy powinni być dumni z tego, że żyją w północnej dzielnicy Neapolu _ - powiedział Pisani. Zauważył, że tym groźniejsze byłoby rozpowszechnianie wizerunku Scampii jako kolebki kamorry za granicą, a więc wszędzie tam, gdzie serial będzie emitowany.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/134/m198278.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kamorra;wspiera;neapolitanskich;artystow,127,0,1207935.html) *Mafia stawia na kulturę. Opłacają artystów * Takie są ustalenia śledztwa, w wyniku którego aresztowano 12 mafiosów. Stanowisko to poparł burmistrz miasta Luigi De Magistris. - _ Mamy dość oglądania Scampii sprowadzonej do roli terytorium podbitego przez kamorrę _ - wyjaśnił burmistrz Neapolu, którego zdaniem większość mieszkańców tej okolicy prowadzi _ normalne codzienne życie i wierna jest wartościom praworządności _.

Z takim podejściem nie zgadza się autor bestsellerowej _ Gomorry _ Roberto Saviano, który powiedział: _ Taka cenzura i blokada serialu nie ocalą Scampii _.

12-odcinkowy serial ma być już drugą ekranizacją znanej na całym świecie książki Saviano, ukazującej kulisy i skalę działalności kamorry. Nakręcony na jej podstawie film fabularny w reżyserii Matteo Garrone zdobył wielkie uznanie i liczne międzynarodowe nagrody.

Kilku miejscowych aktorów-amatorów i statystów, którzy wystąpili w tym filmie, zostało później aresztowanych pod zarzutem powiązań z mafią.

Czytaj więcej w Money.pl
"Bestia" za kratami. Wpadł przez rodzinę Włoska policja aresztowała Francesca Matrone _ Bestię _, jednego z szefów neapolitańskiej mafii.
Faceboss, czyli mafia na Facebooku Tak Włoscy mafiosi korzystają z portalu, by kontaktować się między sobą i z ukrywającymi się bossami.
Prokurator w telewizji opowiada historię mafii Włoski krajowy prokurator do walki z mafią Pietro Grasso zainaugurował w poniedziałek wieczorem w telewizji RAI cykl dwunastu wykładów na temat największych organizacji mafijnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)