Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Makler Societe Generale zdefraudował 7 mld dolarów!

Z uwagi na skandal na paryskiej giełdzie zawieszono handel akcjami tego banku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Societe Generale dotychczas musiał zmagać się ,,tylko" z kryzysem na rynku nieruchomości.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy akcje Societe Generale straciły na wartości niemal 50 procent. Teraz po wykryciu defraudacji, na giełdzie w Paryżu zawieszono handel nimi.

Pracownik, który dopuścił się oszustwa, działał co najmniej od kilku miesięcy. Oszukiwał on inwestorów przeprowadzając fałszywe transakcje, a dzięki dobrej znajomości procedur swojego banku, mógł robić to na tyle skutecznie, że wyprowadził olbrzymie sumy.

Pracownik przyznał się do winy i został zwolniony. Pracę stracą również jego bezpośredni przełożeni. Prezes banku Daniel Bouton (na zdjęciu) złożył rezygnację, jednak zarząd jej nie przyjął.

To jedna z największych defraudacji w historii. Wszyscy pamiętamy działalność Nicka Leesona z singapurskiego oddziału Barings, który w 1995 doprowadził do bankructwa swojego banku. Jednak na operacjach Leesona Barings stracił ,,jedynie" 1,38 mld dolarów.

| Dr Katarzyna Domańska- Mołdawa: |
| --- |
| W celu zapobiegania tego typu zdarzeniom, jak defraudacja pieniędzy w banku Societe Generale, banki zostały zobowiązane do posiadania kompleksowej polityki zarządzania ryzykiem. Obowiązek taki wynika zarówno z zaleceń polskiego nadzoru bankowego, jak również z zaleceń komitetu bazylejskiego w ramach umowy kapitałowej ,,Bazylea II". Banki, w celu zarządzania tego typu ryzykiem powołują specjalne jednostki back-office'uniezależną" zajmujące się kontrolą operacji finansowych dokonywanych przez pracowników banku. Jednostki takie mają obowiązek prowadzić kontrolę stopnia ryzyka podejmowanego, m.in. przez dealerów. Mają również obowiązek kontroli poprawności i rentowności zawieranych przez dealerów i maklerów transakcji. Dodatkowo, wspomniane jednostki badają przestrzeganie przez poszczególnych pracowników banku przyznanych im limitów transakcyjnych. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości w tym zakresie jednostka ta ma obowiązek niezwłocznego przeciwdziałania dalszemu narażaniu pieniędzy banku przez
daną osobę. Autorka komentarza jest partnerem w kancelarii BSJP Legal and Tax Advice |

Tagi: societe generale, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz