Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Mały fundusz stoi za "błyskawicznym krachem" na Wall Street?

0
Podziel się

6 maja Dow Jones stracił w 20 minut prawie 1000 punktów.

Mały fundusz stoi za "błyskawicznym krachem" na Wall Street?
(PAP/EPA)
bEhIWhfp

*Do rekordowych spadków na nowojorskiej giełdzie mogły doprowadzić transakcje terminowe małego funduszu, a nie spekulacje funduszy hedgingowych. *

Pojawiło się podejrzenie, że zahistorycznym spadkiem notowań, do jakiego doszło na nowojorskiej giełdzie przed dziesięcioma dniami, stoi funduszu Waddell & Reed i jego transakcje.

Firma uchodzi wprawdzie za inwestora działającego konserwatywnie, jednak analiza danych przeprowadzona przez agencję Reutera wykazała, że ich zlecenie pasuje do mogących wywołać krach czynników, opisanych przez nadzorującą amerykański rynek kontraktów terminowych agencję CFTC.

bEhIWhfr

Agencja nie chciała komentować tych doniesień. Jeżeli analiza się potwierdzi, trzeba będzie zrewidować przypuszczenia, że za zawirowaniami stoją spekulanci i fundusze hedgingowe.

Po południu 6 maja nowojorski indeks akcji Dow Jones stracił w przeciągu 20 minut prawie 1000 punktów. Wydarzenie to wywołało panikę na całym świecie. Amerykańskie władze próbują nadal wyjaśnić, jak do tego doszło.

Dotychczas politycy obarczali winą spekulantów i fundusze hedgingowe z Wall Street, które mogły chcieć wykorzystać niepewną sytuację na rynkach.

Według danych giełdy towarowej CME (Chicago Mercantile Exchange), 6 maja, krótko przed załamaniem, rynku bogaty w tradycje mały fundusz z amerykańskiej prowincji złożył zlecenie sprzedaży derywatów (rodzaj papierów wartościowych) na indeksie S&P 500. Waddell & Reed zaprzecza, że zamierzał doprowadzić do zawirowań na rynkach.

bEhIWhfx

Fundusz zarządza 74 mld dolarów swoich klientów i jak wyjaśnia, transakcje miały miejsce w ramach normalnych działań związanych z zarządzaniem majątkiem. _ _

_ - Podobnie jak wiele innych firm, także my byliśmy dotknięci negatywnymi skutkami wydarzeń z 6 maja _ - informuje fundusz. Maklerzy zwracają uwagę, że zlecenie było wprawdzie duże, ale niekoniecznie na tyle, by wstrząsnąć rynkiem. Być może była to jednak kropla, która przelała czarę.

bEhIWhfS
business news
wiadomości
KOMENTARZE
(0)