Notowania

Przejdź na

Mały fundusz stoi za "błyskawicznym krachem" na Wall Street?

6 maja Dow Jones stracił w 20 minut prawie 1000 punktów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Do rekordowych spadków na nowojorskiej giełdzie mogły doprowadzić transakcje terminowe małego funduszu, a nie spekulacje funduszy hedgingowych. *

Pojawiło się podejrzenie, że zahistorycznym spadkiem notowań, do jakiego doszło na nowojorskiej giełdzie przed dziesięcioma dniami, stoi funduszu Waddell & Reed i jego transakcje.

Firma uchodzi wprawdzie za inwestora działającego konserwatywnie, jednak analiza danych przeprowadzona przez agencję Reutera wykazała, że ich zlecenie pasuje do mogących wywołać krach czynników, opisanych przez nadzorującą amerykański rynek kontraktów terminowych agencję CFTC.

Agencja nie chciała komentować tych doniesień. Jeżeli analiza się potwierdzi, trzeba będzie zrewidować przypuszczenia, że za zawirowaniami stoją spekulanci i fundusze hedgingowe.

Po południu 6 maja nowojorski indeks akcji Dow Jones stracił w przeciągu 20 minut prawie 1000 punktów. Wydarzenie to wywołało panikę na całym świecie. Amerykańskie władze próbują nadal wyjaśnić, jak do tego doszło.

Dotychczas politycy obarczali winą spekulantów i fundusze hedgingowe z Wall Street, które mogły chcieć wykorzystać niepewną sytuację na rynkach.

Według danych giełdy towarowej CME (Chicago Mercantile Exchange), 6 maja, krótko przed załamaniem, rynku bogaty w tradycje mały fundusz z amerykańskiej prowincji złożył zlecenie sprzedaży derywatów (rodzaj papierów wartościowych) na indeksie S&P 500. Waddell & Reed zaprzecza, że zamierzał doprowadzić do zawirowań na rynkach.

Fundusz zarządza 74 mld dolarów swoich klientów i jak wyjaśnia, transakcje miały miejsce w ramach normalnych działań związanych z zarządzaniem majątkiem. _ _

_ - Podobnie jak wiele innych firm, także my byliśmy dotknięci negatywnymi skutkami wydarzeń z 6 maja _ - informuje fundusz. Maklerzy zwracają uwagę, że zlecenie było wprawdzie duże, ale niekoniecznie na tyle, by wstrząsnąć rynkiem. Być może była to jednak kropla, która przelała czarę.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Wall Street: Megatąpnięcie w Nowym Jorku ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/wall;street;megatapniecie;w;nowym;jorku,211,0,617683.html )
* [ Czy na kryzysie można zarobić? ]( http://dom.money.pl/wiadomosci/rynki-zagraniczne/artykul/czy;na;kryzysie;mozna;zarobic,167,0,429991.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: wall street, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz