Notowania

zarobki
26.11.2008 10:55

Manager z Wall Street zarabia 300 tys. dolarów

Stała pensja to najmniejsza część ich wynagrodzeń. 98 proc. całej kwoty to bonusy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Kulturę wynagradzania jaka zdominowała banki inwestycyjne z Wall Street określa się jako ,,kulturę bonusów". Udział stałej płacy w wynagrodzeniach członków zarządów nie przekraczał 2 procent. *

W 2007 roku mediana wynagrodzenia podstawowego menedżera banku z Wall Street stanowiła 0,3 mln dolarów - podaje portal wynagrodzenia.pl w publikacji ,,Strategia wynagrodzeń która doprowadziła do bankructwa banki z Wall Street". Dominujący składnik wynagrodzenia stanowił roczny bonus.

Mediana jego części gotówkowej wyniosła 5,1 mln dolarów, czyli 17 razy więcej niż podstawa wynagrodzenia. Zgubne dla banków okazało się rozwiązanie, które w założeniu miało prowadzić do maksymalizacji zysku i zwrotu dla akcjonariuszy.

*Opcje nie się najlepszą opcją dla managerów *

Kryzys dostarczył argumentów przeciwko rozwiązaniu polegającemu na przekazywaniu połowy bonusu w postaci długoterminowej (akcji i opcji). Strategia ta miała wiązać interesy menedżerów i akcjonariuszy oraz skłaniać do podejmowania rozsądnych (,,właścicielskich") decyzji. W praktyce dyrektorzy mieli świadomość, że jeśli nie wykażą się odpowiednim wynikiem nie dostaną w ogóle żadnego bonusu - ani gotówki, ani udziałów.

Bliższe przyjrzenie się systemom wynagradzania z Wall Street uczy nas jeszcze jednej ciekawej rzeczy o współczesnym zarządzaniu zasobami ludzkimi.

Banki nie tylko porównywały swoje wyniki i inwestowały w te same instrumenty, ale i doprowadziły do unifikacji działających w nich systemów wynagrodzeń. We wszystkich spółkach wynagrodzenia miały taką samą strukturę, wszędzie też bonus dzielono na część gotówkową i opartą na własności. Komitety ds. wynagrodzeń bardzo podobnie uzasadniały też ogromne zalety takiego rozwiązania.

Tagi: zarobki, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz