Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
manchester united
01.08.2012 09:30

Manchester United wybiera się na giełdę. By spłacić długi

Klub z Old Trafford ma 437 mln funtów długów. Ratunku będzie szukał na Wall Street.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gordon Flood/CC/wikipedia)

*Manchester United planuje pozyskać z debiutu giełdowego na Wall Street 330 mln dolarów. Pieniądze mają być wykorzystane na spłatę długów 19-krotnego mistrza Anglii. Klubową kasę zasilą też wpływy z nowego kontraktu sponsorskiego. *

[Na zdjęciu: Wayne Rooney, największa gwiazda Manchesteru United]

Z dokumentów złożonych w komisji giełdy wynika, że jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich świata zamierza sprzedać 16,7 mln akcji za cenę od 16 do 20 dolarów za sztukę - informuje_ BBC. _

Od 2005 roku właścicielami klubu z Old Trafford są amerykańscy inwestorzy. Rodzina Glazerów naraziła się kibicom między innymi za sprawą zadłużenia klubu na potężną kwotę. W tej chwili długi MU wynoszą 437 mln funtów. W klubowej kasie jest tylko 70 mln funtów w gotówce - donosi brytyjski serwis.

Manchester United to - według magazynu _ Forbes _ - najbardziej wartościowy klub piłkarski świata wyceniany na 2,2 mld dolarów.

Plany giełdowej ekspansji zostały ogłoszone w momencie, w którym MU znalazł się małym sportowym dołku. W ubiegłym sezonie drużyna Sir Alexa Fergussona odpadła w fazie grupowej Ligi Mistrzów i w dramatycznych okolicznościach przegrała tytuł mistrza Anglii z lokalnym rywalem, kontrolowanym przez szejków Manchester City. To m.in. sprawiło, że roczne przychody do końca czerwca były o 5 proc. niższe niż we wcześniejszych 12 miesiącach. Taki wynik to głównie skutek mniejszych wpływów z praw telewizyjnych.

Zobacz, jak w ostatnim sezonie grali piłkarze Manchesteru United:

To nie odstrasza jednak potencjalnych sponsorów. Przedwczoraj klub poinformował o nowym kontrakcie sponsorskim. Od sezonu 2014/15 przez siedem lat na koszulkach piłkarzy będzie logo amerykańskiego producenta samochodów Chevrolet. Według doniesień medialnych wartość kontraktu może sięgać 200 mln funtów.

Czytaj więcej w Money.pl
Manchester United na giełdę. Kibice przeciw Właściciele angielskiego klubu planują sprzedaż znaczącego pakietu udziałów na giełdzie w Singapurze.
Manchester United wybiera się na Wall Street Spokojną sesję przerwał komunikat angielskiego klubu o planach debiutu na nowojorskiej giełdzie.
Tagi: manchester united, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz