Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nokia
28.11.2011 11:21

Masowe zwolnienia w Nokii Siemens. 17 tysięcy osób bez pracy

Na redukcji etatów firma chce zyskać około 1 mld euro w przeciągu roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Minute/Dreamstime)

Drugi na świecie producent sprzętu teleinformatycznego - Nokia Siemens Networks - zwolni w ciągu 2 lat prawie jedną czwartą wszystkich swoich pracowników.

Obecnie w firmie zatrudnionych jest 74 tys. osób. W przeciągu 2 lat ta liczba ma drastycznie spaść. Co czwarty pracownik koncernu straci pracę. Nokia Siemens zamierza zamknąć m.in. fabrykę w rumuńskim mieście Kluż-Napoka - pisze serwis BBC.com. Już w kwietniu tego roku firma informowała o redukcji łącznie 7 tys. miejsc pracy.

Redukując etaty Nokia Siemens chce zyskać około 1 mld euro w przeciągu roku. Oszczędności są konieczne, ponieważ właściciele koncernu planują wprowadzenie go na giełdę. Na trudną sytuację finansową firmy wpływa również szalejący kryzys, rosnąca konkurencja ze strony Chińczyków z Huaweia i ZTE oraz szwedzkiego Ericssona.

Po ujawnieniu informacji o zwolnieniach, akcje koncernu-matki Nokia Siemens podrożały o 2 procent, do 4,27 euro za walor - donosi BBC.com. Akcje samej Noki zniżkowały o 1,9 procent, Siemensa o 0,8 procent.

W trudnej sytuacji znalazła się nie tylko Nokia Siemens. Podobne problemy miała niedawno francuska spółka z branży telekomunikacyjnej Alcatel Lucent, która w 2007 roku zwolniła 12 500 pracowników. Dwa lata później etat straciło 5 tysięcy pracowników Ericssona, a w kolejnym roku na bruku zostało 1500 pracowników tej firmy. Kanadyjski gigant Nortel złożył z kolei wniosek o upadłość. Sama Nokia zwolniła w tym roku już 10 tysięcy osób.

Czytaj więcej na temat zwolnień w Nokii w Money.pl

Tagi: nokia, business news, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz