Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
visa
17.12.2007 15:00

Mastercard winny wysokich cen?

Zbyt wysokie opłaty manipulacyjne za transakcje kartą mogą powodować zawyżenie cen w sklepach nawet o 2,5 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes (_ na zdjęciu _) przyjrzy się dotychczasowej strukturze opłat oferenta kart. Podejrzewa się, że może być ona sprzeczna z europejskim prawem konkurencji.

Na celowniku brukselskiego urzędu ds. konkurencji znalazły się opłaty manipulacyjne, które handlowcy muszą płacić swojemu bankowi przy każdej płatności kartą.

Większa część tej opłaty składa z tak zwanej opłaty międzybankowej, którą bank handlowca przekazuje instytucji wydającej kartę, a następnie nalicza ją handlowcowi. Według Europejskiej Organizacji Handlu Detalicznego opłata ta wynosi do dwóch procent obrotu.

*Koszt opłat międzybankowych faktycznie ponosi klient *

Komisja jest zdania, że struktura opłaty nie jest transparentna, opiera się częściowo na porozumieniach kartelowych, co przyczynia się do wzrostu cen w europejskim handlu detalicznym nawet o 2,5 procent.

"Opłaty międzybankowe są wyrazem rygorystycznej struktury rynkowej i są zbędne" - orzekła w lutym komisarz Kroes podczas przedstawiania wyników kontroli sektora europejskiego rynku handlu detalicznego.

Podobnego zdania jest Europejska Organizacja Handlu Detalicznego, Eurocommerce. Jak powiedział przewodniczący Eurocommerce, Xavier Durieu, faktyczne koszty, jakie powstają pomiędzy bankami przy każdej transakcji, wynoszą mniej niż 1 eurocent.

Wykazały to również badania wewnątrz bankowe. Jak mówi Durieu, "opłaty międzybankowe to dla konsumentów ukryte koszty dodatkowe, a dla gospodarki kredytowej ogromne źródło dochodu".

Mastercard nie chciał się wypowiadać na temat zarzutów UE. Rzeczniczka Mastercard Europe w Waterloo pod Brukselą powiedziała, że z powodu "implikacji prawniczych" firma nie zajmie w tej chwili stanowiska.

*ZOBACZ TAKŻE: *

Decyzja w sprawie Mastercard dotyczyć będzie również Visy. Ten drugi co do wielkości oferent kart kredytowych w Europie ustalił z komisją w roku 2002, że w zakresie transakcji transgranicznych opłaty międzybankowe zostaną obniżone do 0,7 procent obrotu. Porozumienie to wygasa z końcem bieżącego roku. Branża zakłada, że swoją decyzję odnośnie Mastercard Komisja rozszerzy w drugim kroku również o Visę.

Mastercard, Visa, Maestro kontra

Postępowanie rozpoczęło się od skargi, jaką na początku roku 2006 wniosło w Brukseli Zrzeszenie Niemieckiego Handlu Detalicznego. Niedawno 14 dużych europejskich koncernów handlowych zwróciło się w liście do Komisji z żądaniem przejrzystego ukształtowania praktyk dotyczących opłat podczas płatności kartami.

Sieci handlowe obawiają się, że w związku z planowanym wprowadzeniem od roku 2008 Jednolitego Obszaru Płatniczego (Sepa) ukryte opłaty rozliczeniowe kart kredytowych, jak również karty debetowej Maestro, przeniesione zostaną na wszystkie systemy kart płatniczych. Instytucje kredytowe zapowiedziały, że przejście na Sepa będą chciały wykorzystać do rozbudowy transgranicznych systemów płatności bezgotówkowych.

Czy Kroes uda się faktycznie zlikwidować opłaty międzybankowe czy tylko obniżyć, nie jest jeszcze wiadome. Komisarz ds. rynku wewnętrznego Charlie McCreevy opowiada się za rozwiązaniem możliwie przychylnym dla branży.

Tagi: visa, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz