Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
działalność krrit
18.12.2013 17:25

Media publiczne w Polsce będą miały jednoosobowe zarządy?

KRRiT obecnie prowadzi konkurs na członków rad nadzorczych mediów publicznych. Nowe rady nadzorcze rozpoczną działalność w połowie 2014 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Jedna osoba w zarządzie to szybsze decyzje i większa odpowiedzialność - twierdzi szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Jan Dworak. Stanowisko KRRiT dotyczy również Polskiego Radia i TVP.

_ - W zarządach liczących dwie czy trzy osoby w dużych spółkach mediów publicznych - jak to jest w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej - decyzja jest zawsze podejmowana w głosowaniu, więc czasem trudno jest zidentyfikować osobę, która odpowiada za nietrafną decyzję. W przypadku jednoosobowego zarządu nie ma takich wątpliwości. Zwiększa się więc przejrzystość i odpowiedzialność tych zarządów _ - powiedział przewodniczący KRRiT.

Dworak chciałby powołania jednoosobowych zarządów w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej. _ - To jest nasze założenie kierunkowe, ono wynika z analizy sytuacji, ale te decyzje zgodnie ze stanem prawnym będą podejmowane przez rady nadzorcze, które zgłaszają taki wniosek do Krajowej Rady _ - podkreślił.

KRRiT obecnie prowadzi konkurs na członków rad nadzorczych mediów publicznych. Nowe rady nadzorcze rozpoczną działalność w połowie 2014 r. Krajowa Rada apeluje o jednoosobowe zarządy teraz, w trakcie trwania konkursu na członków rad nadzorczych, aby _ osoby, które biorą w nim udział wiedziały, jakie jest nastawienie Krajowej Rady do jednej z ważnych kwestii, jaką jest liczebność zarządu _ - tłumaczył Dworak.

Zgodnie ze znowelizowanymi w 2010 w. przepisami zarząd mediów publicznych może liczyć od jednej do trzech osób, przed nowelizacją mogło to być do pięciu osób.

Jednoosobowe zarządy od 2010 r. ma dziewięć regionalnych rozgłośni. Ich rady nadzorcze wnioskowały o to przed konkursem na członków zarządu do Krajowej Rady. KRRiT ocenia wybór jednoosobowych zarządów jako _ decyzje przynoszące pozytywne efekty _. _ Jednoosobowy zarząd to jest zarząd, w którym łatwo podejmować decyzje, więc jest o wiele bardziej mobilny _ - zaznaczył szef KRRiT.

W opublikowanym stanowisku KRRiT w tej sprawie czytamy ponadto, że działania jednoosobowego zarządu nie pozostają bez nadzoru i kontroli, _ w tym przede wszystkim ze strony rady nadzorczej oraz walnego zgromadzenia akcjonariuszy, także Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, m.in. w związku z procedurą uzgadniania planów finansowo-programowych przedsięwzięć o charakterze misyjnym _.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: działalność krrit, media publiczne w polsce, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz