Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mgm
17.01.2010 07:50

Medialni potentanci w kolejce po MGM

MGM grozi bankructwo z powodu nadmiernego zadłużenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Christian Haugen/CC/Flickr)


* Oferty za przejęcie studia nie spełniają jednak oczekiwań. MGM grozi bankructwo z powodu nadmiernego zadłużenia. *

Wystawione na sprzedaż hollywoodzkie studio filmowe Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) cieszy się dużym zainteresowaniem wśród konkurencji. W pierwszym starciu o MGM swoje oferty złożyło kilka koncernów medialnych.

Wśród zainteresowanych są między innymi należący do Ruperta Murdocha koncern medialny News Corp, John Malone z Liberty Media, Time Warner oraz Sumner Redstone z CBS. Według doniesień amerykańskich mediów, walczącym z problemami finansowymi studiem zainteresowany jest również były szef News Corp., Peter Chernin, oraz były CEO Yahoo, Terry Semel.

Dla właścicieli MGM, inwestorów finansowych Providence, Quadrangle i TPG, jak również koncernów medialnych Sony i Comcast, sprzedaż studia może zakończyć się jednak katastrofą.

Zobacz słynnego lwa z czołówki filmów MGM:

Obecni właściciele przejęli studio w 2005 r. za kwotę 2,85 mld dolarów wraz z dwumiliardowym zadłużeniem. Według informacji dziennika _ Wall Street Journal _, złożona dotychczas najwyższa oferta to dwa miliardy dolarów, najniższa - jedynie 1,5 mld dolarów. Przy czym obecne zadłużenie studia to 3,7 mld dolarów. MGM nie chce komentować przebiegu procesu sprzedaży.

Studio nie ma w tej chwili dużego pola manewru. Jeżeli sprzedaż się nie powiedzie, koncernowi z Beverly Hills będzie groziło bankructwo.

Najcenniejszym klejnotem MGM jest biblioteka filmów z ponad 4 tys. tytułów. Tylko w 2008 r. obrót ze sprzedaży praw do dystrybucji filmów w telewizji oraz na DVD wyniósł 450 mln dolarów. Wpływy ze sprzedaży filmów na DVD są jednak coraz mniejsze z powodu spadku cen. Jeszcze niedawno MGM było optymistyczne: - _ Spadek cen jest tylko przejściowy _ - mówił menadżer MGM Gary Marenzi.

MGM zyskało światową sławę produkując filmy o przygodach _ Jamesa Bonda _. Z powodu małej liczby produkowanych filmów studio nie odgrywa w Hollywood zbyt dużej roli. Film _ Walkiria _, ekranizacja opartej na faktach historii zamachu na Adolfa Hitlera zorganizowanego przez grupę niemieckich wojskowych pod wodzą pułkownika Klausa von Stauffenberga (Tom Cruise), okazał się klapą.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: mgm, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz