Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Menadżerowie AIG muszą oddać odprawy

0
Podziel się:

Chodzi o 15 milionów dolarów dla byłego CEO Martina Sullivana i 34 miliony dla Josepha Cassano.

Menadżerowie AIG muszą oddać odprawy
(PAP/EPA)

Ocalony przez rząd przed bankructwem amerykański gigant ubezpieczeniowy AIG będzie domagał się zwrotu milionowych odpraw od swoich zwolnionych top menadżerów. Ponadto przejęciem części koncernu AIG zainteresowana jest grupa ubezpieczeniowa Ergo.

Chodzi o tak zwany _ złoty uścisk dłoni _ dla byłego CEO Martina Sullivana wysokości 15 milionów dolarów, jego dodatek wysokości pięciu milionów oraz premię wysokości 34 miliony dolarów dla Josepha Cassano, którego sektor spowodował większość strat AIG.

Ponadto koncern obiecuje poprawę i zapowiada, że nie będzie już finansował luksusowych urlopów swoim pracownikom. AIG zapewnił nowojorskiego prokuratora generalnego Andrew Cuomo, że zlikwiduje nieuzasadnione służbowe podróże i imprezy.

Prokurator generalny ma także zastrzeżenia do planowanej odprawy wysokości dziesięciu milionów dolarów dla odchodzącego szefa finansów Stevena Bensingera, poinformował AIG wspólnie z Cuomo. W czwartek Cuomo spotkał się z nowym szefem AIG Edwardem Liddy, po tym jak z powodu _ ekstrawaganckich _ płatności prokuratura zagroziła zastosowaniem kroków prawnych wobec koncernu.

AIG zapowiedział ponadto bezzwłoczne odwołanie ponad 160 konferencji i imprez, które miały kosztować w sumie ponad osiem milionów dolarów. We wrześniu koncern AIG wywołał oburzenie po tym, jak krótko po otrzymaniu miliardowej pomocy z pieniędzy podatników zafundował swoim najlepszym pracownikom tygodniowy pobyt w kalifornijskim luksusowym hotelu. Kosztowało to ponad 400 tys. dolarów.

AIG otrzymał od rządu doraźną pomoc wysokości 85 mld dolarów, która zostanie później podniesiona do 123 mld dolarów.

Tymczasem grupa ubezpieczeniowa Ergo zgłosiła zainteresowanie małą częścią znacjonalizowanego amerykańskiego giganta ubezpieczeniowego. _ Zasadniczo przyglądamy się okazjom, które pasują do naszej strategii i rokują wzrost w Europie Wschodniej i Azji _, powiedział szef zarządu Torsten Oletzky w wywiadzie dla magazynu ekonomicznego _ Euro _.

Poszczególne małe sektory AIG mogą być dla Ergo interesujące. Także spółka matka Ergo, monachijski Rück, zapowiedziała, że przyjrzy się poszczególnym sektorom amerykańskiego ubezpieczyciela.

Oletzky stłumił jednak oczekiwania dla bieżącego roku bilansowego. W obliczu zawirowań na rynkach w 2008 roku będzie trudno wygospodarować dobry wynik z lokat kapitału, dlatego też nadwyżka roczna będzie mniejsza. _ Jednak bezpieczeństwo przedsiębiorstwa nie jest w żaden sposób zagrożone. _

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)