Notowania

MFW chce, by Dubaj pozamykał część firm

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje łączne zadłużenie Dubaju na 86 mld dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Leandros World Tour/CC/Flickr)

Fundusz wezwał poważnie zadłużony emirat do przeprowadzenia restrukturyzacji państwowych przedsiębiorstw i likwidacji firm, które nie są w stanie przetrwać na rynku.

Dubaj musi przeprowadzić restrukturyzację w sposób _ szybki, uporządkowany, kooperatywny i niezawodny _, informuje w swoim raporcie MFW. Ważne jest przy tym, by rząd udostępnił więcej informacji i doprowadził do kooperacji pomiędzy wierzycielami. MFW szacuje łączne zadłużenie Dubaju na 86 mld dolarów.

Największym wyzwaniem dla emiratu, który przespekulował się podczas niepohamowanego boomu na rynku nieruchomości, jest restrukturyzacja wierzytelności. Państwowy koncern Dubai World poprosił 25 listopada o przedłużenie terminu spłaty długu w wysokości 26 mld dolarów. Reakcją na to był spadek kursów akcji na całym świecie.Inwestorzy obawiali się kolejnej fali kryzysu finansowego.

Od kilku tygodni rząd Dubaju negocjuje z komitetem reprezentującym ponad 100 banków-wierzycieli. Przy czym Dubai World nie jest jedynym finansowym problemem emiratu. Państwowy konglomerat Investment Corporation of Dubai jest zadłużony na kwotę 28,3 mld dolarów, holding finansowy Dubai Holding na 15 mld dolarów. Wprawdzie sąsiedni emirat Abu Dhabi udzielił Dubajowi pożyczki w wysokości 20 mld dolarów, jednak nie rozwiązało to wszystkich problemów.

Informacje prasowe, według których banki miałyby zrezygnować ze znacznej części swoich roszczeń, doprowadziły przed kilkoma dniami do spadków notowań na dubajskiej giełdzie, co odbiło się także na kursie euro. Z kręgów rządowych napływały ostatnio informacje, że w marcu Dubaj przedłoży pakiet restrukturyzacyjny.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: dubaj, mfw, reformy, długi, spłata, raport, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz