Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Michelin dzierżawił ziemię po 10 groszy za metr. Teraz chce ją wykupić

0
Podziel się:

Koncern podkreśla, że przez 10 lat trwania umowy dzierżawy ziemi od polskiego miasta wywiązał się ze wszystkich zobowiązań.

Michelin dzierżawił ziemię po 10 groszy za metr. Teraz chce ją wykupić

Koncern Michelin Polska poinformował, że w najbliższym czasie przystąpi do negocjacji z miastem Olsztyn na temat wykupu lub dzierżawy 82 ha gruntów. Decyzja ta jest spowodowana wtorkową uchwałą radnych, którzy zgodzili się na sprzedaż koncernowi ziemi.

Z oświadczenia, które we środę koncern Michelin przekazał wynika, że w najbliższym czasie przystąpi on do negocjacji dotyczących wykupu 82,6 ha gruntów w Olsztynie lub nowych stawek dzierżawy tej ziemi. Koncern użytkuje ziemię położoną na obrzeżach Olsztyna, przy drodze wylotowej nr 16 w stronę Mazur, od 10 lat płacąc po 10 groszy za metr. We wtorek olsztyńscy radni na nadzwyczajnej sesji zdecydowali, że Michelin może tę ziemię wykupić.

Jak przekazała we środę rzecznik prasowa Michelin Polska Ewa Konopka, jeśli dojdzie do wykupu gruntów to zgodnie z zapisami aktu notarialnego sprzed 10 lat od ceny zakupu będą odliczone _ nakłady poczynione przez Michelin zwiększające wartość gruntu _. Chodzi m.in. o magazyny zbudowane przez koncern. We wtorek prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz informował, że średnie ceny tego rodzaju działek w mieście wynoszą od 120-130 zł za metr.

W swoim oświadczeniu Michelin podkreślił, że przez 10 lat trwania umowy dzierżawy ziemi od miasta Olsztyn koncern _ wywiązał się ze wszystkich zobowiązań _. Chodzi m.in. o zwiększenie zatrudnienia w zakładzie. Podkreślono także, że w tym okresie zainwestowano w Olsztynie ponad 700 milionów euro.

_ - Dzięki inwestycjom olsztyńska fabryka stała się jedną z najnowocześniejszych na świecie _ - napisała w oświadczeniu Konopka. Podkreśliła, że Michelin zatrudnia w Olsztynie ponad 4,2 tys. osób, a na rzecz fabryki w mieście pracuje ponad 700 firm podwykonawczych z Olsztyna i regionu.

Jeśli Michelin nie wykupi dzierżawionych dotąd gruntów wówczas miasto Olsztyn, co przyznał otwarcie prezydent Grzymowicz, będzie chciało podnieść koncernowi stawkę za dzierżawę. Obecnie obowiązujące w mieście ceny dzierżawy tego rodzaju gruntów dla firm wynoszą 60 groszy, zaś osoby prywatne płacą 1,5 zł za metr dzierżawy.

Sposób decydowania o sprzedaży gruntów dla koncernu Michelin wywołał wiele kontrowersji ponieważ miasto _ przypomniało sobie _ o zapisach aktu notarialnego sprzed 10 lat na kilka dni przed upływem terminu.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)